Yayla Mahallesi’nin Sağlıklaştırılması için ilk adım atıldı

13
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan her ay yaptığı rutin Basın toplantısında Kırklareli merkezinde bulunan Yayla Parkı ve çevresi ile ilgili “Yayla Mahallesi Cadde ve Sokakları Sağlıklaştırma Projesi” olduğunu açıklamıştı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan her ay yaptığı rutin Basın toplantısında Kırklareli merkezinde bulunan Yayla Parkı ve çevresi ile ilgili “Yayla Mahallesi Cadde ve Sokakları Sağlıklaştırma Projesi” olduğunu açıklamıştı. Açıklanan Proje 30 Ekim 2013 tarihi itibari ile hayata geçmeye başladı.
15 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Projede yapımına ilk başlanılan yer Yayla Caddesi, projenin devamında ise Mehmet Akif Caddesi (Ticaret Lisesi’nin önünden Yayla Parkı’na çıkan yol) ve Tevfik Fikret İlkokulu önünden Yayla Parkı’na giden yol olarak yapılacak. Projenin toplam bedeli 750 bin Lira olarak ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yapıldığı açıklandı. 
Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan konuya ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:
“Bu yaptığımız yerlerde beton taş kullanılamıyor proje gereğince. Yapma taş kullanılıyor. Burada otantik bir hava yaratmaya çalışacağız. Beton taş kullanmanın bir anlamı yok. Koruma kuruluda bize ancak bu şekilde yapıldığı takdirde projeye onay veriyor. Taşların malzemesi Granit Bazalt. Bu yolda böyle bir malzeme kullanılacak. Yayla Meydanında ayrı bir malzeme kullanılacak. Yapılan Projenin içerisinde çıkış yolları, Yayla Meydanı ve Park var. Proje üç ay içerisinde tamamlanacak. Biz Yayla’ya başından beri çok önem veriyoruz. Yayla Mahallesi Kırklareli’nin en eski Mahallelerinin başında geliyor. Burada ciddi işler yapılmaya başladı. Eski tarihi evlerin birçoğu onarılmaya başladı. Bu konu üzerine göreve geldiğimden beri her yerde ve her ortamda eski tarihi yerlerin canlandırılması yönünde görüş bildirdim ve devamda ediyorum. Etkisi olduğunu da gördüm. Çok otantik bir ortam olacak Yayla Mahallesinde. Vali Faik Üstün okulunu olduğu yere butik Hotel yapılacak. 4-5 sene içerisinde buradaki ortam ciddi şekilde değişecek. İlimizde en yoğun olan yerler Vilayet Meydanı ve İstasyon Mahallesi. Bütün yük bu bölgenin üzerine biniyor bu yükü ancak bu şekilde bir proje ile biraz azalta biliriz. İlimiz güzel şeylere layık en güzelini ve en uygun olanını yapmaya çalışıyoruz.” (Serkan Koçtürk)     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.