“Yayla Mahallesi tarihini yansıtacak”

9
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli’nin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Yayla Mahallesi için “Yayla Yollarını Sağlıklaştırma” Projesi yaptıklarını söyledi.
HABER MERKEZİ
Trakya Kalkınma Ajansı’na projeyi sunduklarını ifade eden Çağlayan, yayla Mahallesi’nin ana cadde ve sokaklarına tarihi yansıtacak taşlar döşeneceğini ve duvarlar örüleceğini anlattı.
Aynı proje kapsamında Yayla Meydanı’nda bulunan parkın da restore edileceğini ifade eden Çağlayan;
“Kırklareli Belediyesi olarak “Yayla Yollarını Sağlıklaştırma” Projesi yaparak Trakya Kalkınma Ajansı’na sunduk. Yayla Mahallesi’ne çıkan 3 tane ana cadde var. Bu caddeler asfalt, kaldırımlar kilit taş. Tarihi yerlere asfalt atılması yada parke taş döşenmesi yanlış. Eski dönemlerde yapılmış ve bizde bunun devamını sağlamışız. Yayla Mahallesi’nin Sokak ve Caddeleri’ne tarihi dokuyu yansıtan granit taşları döşemek istiyoruz. Koruma Kurulu’ndan da onay alacağız. Çeşitli bölgelerde duvar düzenlemelerimiz de olacak.
Yakın zamanda proje sonuçlanır. Trakya Kalkınma Ajansı’ndan yetkililer yayla mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Bu hem kültür hem de turizm projesi sayılır” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here