“Yaya Geçitleri’ni kullanın”

8
* Yetkililer vatandaşları karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmaları konusunda uyarırken, mutlaka Yaya Geçitleri’nin kullanılması gerektiğini belirtiyorlar.
HABER MERKEZİ 
Yaya ve trafik kuralları insan hayatı için büyük önem taşıyor. Yetkililer her gün yazılı ve görsel basında vatandaşları bu konuda uyararak can ve mal kaybını en aza indirmek için çaba gösteriyorlar.
Yetkililer karşıdan karşıya geçerken uyulması gereken kuralları şu şekilde açıklıyor; “Yaya geçitlerinin bulunduğu yerlerden karşıya geçilmeli. Işıksız kavşaklarda çapraz geçilmemeli ve yaya geçirtlerinin bulunduğu çizgiler kullanılmalı. Asla kavşak ortasından ve çaprazdan geçilmemeli. Üst geçit varsa mutlaka bunlar kullanılmalı. Bölünmüş caddelerde karşıya geçerken solunuz ve sağınız dikkatlice kontrol edip geçilmeli. Karşıdan karşıya geçerken dikkatler tamamen yola ve araçlara verilerek başka bir şeyle ilgilenilmemelidir. Yaya geçitlerinden geçerken dikkat dağılmamalıdır. Araçlar vatandaşa uzak gibi görünse de hızları çok olabilir. Park etmiş araçların arasından diğer taşıtların görmek zor olduğu için çıkmak için acele edilmemelidir. Taşıtları görebilmek için park halindeki araçları sol tarafında durulmalıdır. Yetersiz görüşün olduğu yerlerde yola çıkmak karşıya geçmek için acele edilmemelidir. Yeşil ışığı, yol kenarına iki adım mesafede beklenmeli ve hemen yola inilmemeli. Geçide gelmeden çok az önce yeşil yanmış ise, bir sonraki yeşil ışık beklenmelidir. Yeşil ışık yanıyor dahi olsa da araçlara dikkat edilmelidir. Kavşakta trafik polisi varsa yalnız onun işaretleri gözlenmelidir. Hiçbir iş veya mal sizin canınızdan değerli değildir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here