Yavuz; “Yılbaşı için ağaç kesmeyin, yeni seneyi cezaevinde geçirmeyin”

21
* “Yılbaşı Süsü”’ olarak kullanmak üzere kaçak ağaç kesenlerin, Orman Kanunu uyarınca 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezasını göze almaları gerekiyor. Orman İşletme Müdürü Yavuz; "Yeni yıl öncesi süs amaçlı ağaç kesen vatandaşlarımız yılbaşını cezaevinde geçirebilir" dedi.
HABER MERKEZİ
Ev veya iş yerlerinde ”Yılbaşı Süsü” olarak kullanmak üzere kaçak ağaç kesenlere, Orman Kanunu uyarınca 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz yaptığı açıklamasında, yılbaşı için ağaç kesenlere yönelik tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.
Kırklareli’nin yüzde 40’ının orman olduğunu, yılbaşı öncesi 8 ekibin 24 saat ormanları koruyacağını ifade eden Yavuz, şöyle konuştu:
"Kentte yaklaşık 27 bin 375 dönüm çam ormanı var. Yılbaşı için ağaç kesmek yerine orman işletme şefliklerince dağıtılan fidanları toprakla buluşturmak daha iyi olur. Gelecek kuşaklara yeşil bir dünya bırakmak için ağaçlara zarar verilmemesi lazım. Yeni yıl öncesi süslemek amacıyla ağaç kesen vatandaşlarımız yılbaşını cezaevinde geçirebilir.Kırklareli’nde uzun yıllardır böyle bir şey söz konusu değil. Yeni yıl için çam ağacı kesmek isteyenleri 6 aydan 10 yıla karda hapis cezası bekliyor. Fidanın yaşına göre de tazminat cezası verilecek."
* “Ücretsiz fidan dağıtacağız”
Yavuz, her yıl olduğu gibi bu yılda yılbaşı öncesi vatandaşlara ücretsiz çam fidanı dağıtılacağını belirtti. Vatandaşların dağıtılacak fidanları, yılbaşı gecesi süsledikten sonra toprakla buluşturabileceğini dile getiren Yavuz; “Yılbaşı öncesi Vilayet Meydanı’nda yaklaşık 5 bin ücretsiz çam fidanı dağıtacağız. Vatandaşlarımız da dağıtılan bu fidanları toprakla buluşturacak. Kırklarelili vatandaşlarımız ormanlarına sahip çıkma konusunda son derece duyarlı. Vatandaşlarımız şüphelendikleri durumlarda 177 Ücretsiz İhbar Hattı’nı arayarak bilgi verebilirler” dedi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.