“Yatırıma yönelik projelere destek istiyoruz”

18
Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent Kırklareli Proje Döngüsü Eğitim Semineri 17 Haziran 2010 Perşembe günü saat 10.00’da Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

HABER MERKEZİ

Gerçekleşen toplantıya; Tekirdağ Belediye Başkanı ve Trakyakent Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe ve Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan çevreyle ilgili projelere destek verilmediğini belirterek;
“Son yıllarda gündemde olan Avrupa Birliğine proje yazma konulu toplantı olduğu ve ayrıca bunun Kırklareli’de olmasında dolayı da Birlik Başkanımızı ve değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Kırklareli Belediyesi olarak 2005-2006-2007 yıllarında 3 yıl üst üste Avrupa Birliğine küçük ölçekli projeler yaptık. Son 2009 yılında yapmadık, 2010 yılında da yapıp yapmamayı değerlendireceğiz. Biraz isteksizlik başladı bizde de. 3 tane proje yaptık Avrupa Birliği nedense Trakya’ya küçük ölçekli eğitim ve kültür ağırlıklı projelerine destek veriyor. 40-50 bin Euro’luk projeler ve bunları da yaptık 3 tane sonuç aldık ve de iyi uygulama yaptık. Avrupa Birliği geldi kontrol etti dosyayı uygun şekilde teşekkür ederek karşıladı ve de ciddi denetliyorlar projeyi. Ancak biz artık bundan sonra orta ölçekli ve yatırıma yönelik projelere destek istiyoruz. Bu konuda da çeşitli zorluklar var. Orta ölçekli projelerde daha önceki yıllarda bölge olarak biz yoktuk. Doğu ve Güney Doğu bölgeleri vardı. Onlar yatırım projelerini de alıyorlardı. Bize geçen yıl orta ölçekli projeler açıldığı söylendi. Sivil kurum ve kuruluşlar yaptılar. Ancak şuana kadar benim bildiğim herhangi bir olumlu sonuç alınamadı. İnşallah gelecek ve bizde bunu takip ediyoruz. Kültür alış verişi, eğitim şeklinde projeler bir müddet sonra kurumları tatmin etmiyor. Çevreyle ilgili projelere destek vermiyor ve buda bizim yapacağımız çok büyük projelerde bizi isteksizliğe itiyor. Belediyelerinde bir zaafı oluşmaya başladı. Bunu Avrupa Birliği biler mi yapıyor, bilmeyerek mi yapıyor ama belediyelerden sigorta ve vergi borcunu istiyor. Belki Türkiye’de ki en azında orta ve büyük ölçekli belediyelerden vergi dairesine sigorta ve vergi borcu olmayan belediye çok azdır. Bizde dahil olmak üzere bir çok belediyenin borcu vardır. Benim bildiğim orta ölçekli belediyelerin büyük çoğunluğunun borçları var. Bu konuda artık ilgili ve yetkili kişilere dillendirilmesi veya kaldırması gerekir. Avrupa birliğini niye ilgilendiriyor onu bilmiyorum. İstediğimiz projeyi yapalım, sigorta ve vergi borcu olmadığına dair belge getiremedikten sonra herhangi bir sonuç alamıyoruz” dedi.
Tekirdağ Belediye Başkanı ve Trakyakent Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“ Çok büyük bir istekle, çok büyük bir hevesle başlanmış ve çok güzel bir yol alınmış ve güzel çalışmalarda yapılmış. Yunanistan’da da, Bulgaristan’da da ve Türkiye’de de birlik ve beraberlik için çalışmalarda da iyi olabilmiş. Ancak şuan ki dönemde ne yazık ki heves, istek, çoksu azalmış ve biz görevi devir aldığımızda hemen hemen fonksiyonu sıfıra inmiş bir birlik vardı. Sayın Başkanım ‘3 yıl arka arkaya proje yaptık ama gerisi gelmedi’ dedi. Bir şeye başlamak işin yarısıdır, başarmanın yarısıdır derler. Eğer herhangi bir sebeple onun çalışması sekmeye uğruyorsa veya bir şekilde hevesler kırılıyorsa bu birçok sebepler sayılabilir. Tabii ki sonrada başarı ister istemez gelmiyor. Şimdi biz o coşkuyu yakaladığımıza gerçekten inanıyorum. Bu gün İstanbul’da Balkanlarla ilgili uluslar arası bir toplantı yapıldığında mutla davet ediliyoruz. Üstelik konuşmacı olarak tecrübelerimizden yararlanılmak üzere davet ediliyoruz veya herhangi bir Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği ve diğer tüm Belediyeler Birlikleri her hangi bir etkinlik yaptığında Türkiye Belediyeler Birliğini öncelikli olarak haber veriyor”
Yapılan konuşmaların ardından Sivil Toplum Diyalogu II-STD2 Başvuru Rehberinin Tanıtımı, Başvuru Dosyası ve Proje Döngüsü ile devam etti. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent Kırklareli Proje Döngüsü Eğitim Semineri bu gün sona erecek. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here