“Yaptığımız her iş bizim şerefimizdir”

7
Kırklareli Üniversitesi  (KLÜ) Babaeski Meslek Yüksekokulu’nun 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirme Töreni’nde konuşan Vali Aydoğdu; “Yaptığımız her iş bizim şerefimizdir.


*  Kalite derken bunu unutmayın. Siz o işin başında olduğunuz sürece, o iş ile anılırsınız ve o iş sizin şerefiniz, haysiyetinizdir. Siz o işten ekmek yersiniz, hayata tutunursunuz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Babaeski Meslek Yüksekokulu’nda 18 Mayıs 2010 Salı günü saat 16.00’da düzenlenen törende konuşma yapan Vali Aydoğdu, insanları önemli ve değerli kılan işinin değil, işin nasıl yapıldığı olduğunu ve işin iyi yapılarak, gerçeğin sahteden ayrılması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Sevgili öğrenciler, kıymetli konuklar. Konuşmama bir hikaye ile başlamak istiyorum.
Bir mimar, çalıştığı firma sahibine emekli olmak istediğini söylemiş. Firma sahibi de, mimardan emekli olmadan önce son kez kendisine hatıra olarak, bir ev yapmasını ve evi yaparken bütün sanatı kullanmasını istemiş. Firma sahibinin bu isteği mimarın hoşuna gitmemiş ama bu isteği kabul etmiş. Mimar, evin yapımına başlamış ancak, çok fazla ilgilenmemiş. Gün gelmiş, mimar firma sahibine, anahtarı teslim ederek emekliye ayrılmış. Evi yaptığı firma sahibi, mimara evi birlikte görelim diyerek, mimarla evi görmeye gitmiş. Firma sahibi eve geldiklerinde, evin anahtarını mimarın avuçları içine bırakarak, bu ev benim sana emeklilik hediyemdir demiş. Mimar pişman olmuş tabi. Çünkü özensizce yaptığı ev kendisinin olmuş.
Şimdi sevgili öğrenciler. Aslında bir insan bütün ömrü buyunca tek bir şeyi yapar. Herkesin yaptığı kendinindir.  En mükemmel ve kaliteli yapmamız gereken şey, beşikte başlayıp mezarda biten hayatımızdır. Yaptığınız her şeyi kendiniz için yaparsınız. Kalite insanın kendisi ile yarışıdır. Dünyada büyük işlere imza atanla,r kendi kendisi ile yarışanlardır” dedi.
Vali Aydoğdu, anlattığı hikayeler üzerinden anlamlı mesajlar vererek konuşmasına şu şekilde devam etti.
“Dağlık bir bölgede bir kabile yürüyüşe çıkmış. Belli bir yere gelindiğinde herkes kendine ormandan bir ağaç kesmiş. Aralarında misafir olan bir kişide, bu ağaçların neden kesildiğini sormuş ve ona da kendisine bir ağaç kesmesini ve ileride lazım olacağını söylemişler. Sonra bu kişide bir ağaç kesmiş. Ancak kestiği ağaç taşıyamayacağı ağırlıkta olduğu için ağacı kısaltarak yükünü hafifletmek istemiş. Belli bir süre gittikten sonra ağaç yine ağır gelmeye başlamış ve ağacı yine kısaltmış.
Sonra bir uçurumun kenarına gelmişler. Diğer arkadaşları kestikleri ağaçları karşıya uzatıp köprü yaparak, karşıya geçmişler. Ağacın yükünü azaltmak için kısaltan kişi ise tabiî ki ağacı kısa olunca karşıya geçememiş.
Güçlükler hayatınızda, bize ağır gelir. Diz çökmemiz gereken, alın teri dökmemiz gereken şeyler başta ağır gelir ama bunları yapmadan da başarılı bir şey yoktur.
Kalite derken bir hususu söylemek istiyorum. Yaptığımız her iş bizim şerefimizdir. Kalite derken bunu unutmayın. Siz o işin başında olduğunuz sürece, o iş ile anılırsınız ve o iş sizin şerefiniz, haysiyetinizdir. Siz o işten ekmek yersiniz, hayata tutunursunuz. İşinizi iyi yaparsanız iyi anılırsınız. İyi iş yoktur, iyi yapılan iş vardır. İşinizi kötü yaparsanız kimse sizi anmaz, ama işinizi iyi yapıyorsanız emin olun ki unutulmazsınız. Makamları mevkileri şereflendiren, orada oturandır. Yani herhangi bir makam, mevki, iş, alınan maaş, insana şeref vermez. Aksine insan oralara şeref verir. İnsanları önemli kılan ve değerli kılan iş değil, işini nasıl yaptığıdır. İşimizi iyi yapacağız ve gerçeği sahteden ayıracağız. Ülkemizin kurtuluşu bu iki şeye bağlı. Beni anladığını ümit ediyor, hepinize saygılar sunuyor ve bu faaliyet içinde teşekkür ediyorum. “dedi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, Yüksekokul Müdürü Yard. Doç. Dr. Gülnur Etiiçli, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç da günün anlam ve önemine binaen konuşmalarda bulundu.
Yapılan konuşmaların ardından, Yüksekokul Müdürü Yard. Doç. Dr. Gülnur Etiiçli’ye kalite belgesi Vali Cengiz Aydoğdu tarafından, kalite bayrağı ise Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç tarafından verildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here