Yapılandırma’da son haftaya girildi

10
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Bağ-Kur Yapılandırma Başvuruları’nda son günün 31 Temmuz 2015 Cuma günü olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:
HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Bağ-Kur Yapılandırma Başvuruları’nda son günün 31 Temmuz 2015 Cuma günü olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:
“12 aydan daha fazla bağ kur borcu olanlar 31 Temmuz 2015’e kadar en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak borcunu yapılandırabilir. 12 aydan fazla borcu olan vatandaşlarımız 31Temmuz’a kadar bu sürelere ilişkin ödeme yapmazlarsa borçları otomatik olarak silinecek, hizmetleri dondurulacaktır. Ancak 31 Temmuz tarihine kadar kuruma başvuranlar istediği kadar/ihtiyacı olduğu kadar prim gününü borçlanarak ihtiyaç fazlasını sildirme imkânına sahip olacaktır. 31 Temmuz’a kadar başvurmayan sigortalılar ise ileride ihtiyaçları olduğunda sigortalılık süresinin tamamını ödeme yaparak ihya edecektir. 
Basit bir örnek verecek olursak; Ali Bey’in 10 yıllık 4/B (Bağkur) borcu olduğunu varsayalım. Ali Bey emekli olabilmek için 5 yıllık süreye ihtiyaç duyuyor. 31 Temmuz’a kadar başvurmazsa, bu süreyi ileride kullanmak istediğinde silinen 10 yıllık sürenin tamamını ödemek zorundadır. Oysa ihtiyacı olan 5 yıllık süreyi 31 Temmuz’a kadar yapılandırması halinde şimdiki şartlarda ödeyerek, süresini tamamlayabilir. Kalan 5 yılı ise sildirebilir. 
* Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması İçin Gelir Tespitine Son Başvuru Tarihi 30 Eylül
Genel Sağlık Sigortası için Gelir Tespitine Son Başvuru Tarihi, 30.09.2015; yapılandırmaya son başvuru tarihi 02.11.2015; İlk Taksit ve Peşin Ödeme Süresinin son ödeme tarihi 30.11.2015 olarak belirlenmiştir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here