Yapanın yanına kar kaldı!

695
Edirne’de 1994 yılında tecavüz edilerek öldürülen Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Nagehan Polat’ın dosyası zaman aşımı nedenle kapandı.
HABER MERKEZİ
Edirne’de 1994 yılında tecavüz edilerek öldürülen Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Nagehan Polat’ın dosyası zaman aşımı nedenle kapandı. Yıllarca süren davalar rağmen katili bulunamayan, cinayet sanığı olarak yakalanan O.D.’nin 6 yıl hapis kaldıktan sonra serbest bırakıldığı dava artık sırlarıyla birlikte tarihe karıştı.
* Çağrışım yapmıştı
Türkiye, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde evine dönmek üzere bindiği minibüste tecavüze uğrayarak öldürülen ve cesedi yakılan 20 yaşındaki Özgecan Aslan cinayetini konuşurken, akıllara Edirne’de 1994 yılında tecavüz edilerek öldürülmesine rağmen katili bir türlü bulunamayan Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Nagehan Polat’ı getirdi. 11 Ekim 1994 yılında evinden ekmek almak için çıkan ve bir daha dönmeyen Polat, sonraki sabah erken saatlerde Selimiye Camii arkasındaki mezarlık alanda tecavüz edilmiş ve iple boğularak öldürülmüş olarak bulundu. 
Öldürüldüğünde 32 yaşında olan Nagehan Polat’ın cinayet şüpheli olarak yakalanan O.D., polis sorgusunda suçunu itiraf ederken, mahkemede ifadesini polis baskısıyla verdiğini öne sürerek suçsuz olduğunu savundu. 
Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi 7 ay süren davada sanık O.D.’ye “İtirafları” doğrultusunda 6 ayı hücre olmak üzere ömür boyu hapis cezasına hükmetti ve Uşak Cezaevi’ne konuldu.
* 6 yıl sonra beraat etti
Suçlamaları kabul etmeyen O.D., öldürülen Nagehan Polat’tan alınan sperm örnekleriyle karşılaştırma yapılması için defalarda Edirne Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe yazdı. Cinayetten 6 yıl sonra daha önce Nagehan Polat üzerinde sperm inceleme yapılmadığını bildiren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bu kez sperm örneklerinin saklandığını bildirdi. Adli Tıp Kurumu Biyoloji Laboratuarı’nda yapılan karşılaştırmada öldürülen Nagehan Polat’ın üzerinde bulunan sperm ile sanıktan alınan örnekler uyuşmayınca yeni kanıtlar ışığında yeniden başlayan yargılamada Edirne 2. Ağır Mahkemesi sanık O.D.’nin, 2000 Yılı Kasım Ayı’nda beraatına karar verdi. Bu tarihten sonra Nagehan Polat dosyası “Faili Meçhul” olarak rafa kalktı. 
* Dosya resmen kapatıldı
Edirne Cumhuriyet Savcılığı ve Edirne Emniyet Müdürlüğü’nün araştırmaları sonuçsuz kalınca 20 yılını dolduran Nagehan Polat davası resmi olarak “Faili Meçhul” olarak kapandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here