Yanlış haritalar yeniden bastırılacak

9
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü gayretiyle Kırklareli’nin tanıtımı
için bastırılmış olan 16 bin adet broşürün 4 bin adetinde Kırklareli
haritasında bir takım hatalar yapılmıştı. İl Kültür ve Turizm Müdürü
Mustafa Akkaya, konu ile ilgili açıklama yaptı ve ekledi; “Haritalar
yeniden bastırılacak”.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından uzun süren çalışmalar sonucu Kırklareli İlimizin tanıtımı için bastırılan Kırklareli Haritası ve tanıtım broşürlerinde yanlışlıklar yapıldığını belirtmiştik.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya ile konu ile ilgili yapılan görüşmede; haritada bir iki Belde ve Köylerde yanlışlıkların olduğunu belirterek, haritanın kısıtlı imkânlarda yapıldığı için yanlışlıkların olabileceğini vurguladı.
Akkaya açıklamasında şunları söyledi; “Kırklareli’nin tanıtımında yılların ihmali yapılmış. Kırklareli Türkiye’nin en eski vilayetlerinden biridir. Buna rağmen turizm amaçlı harita ve broşürü yapılmamış. Kırklareli’ne gelen yerli ve yabancı turistlere yönelik tanıtım amacıyla bir yayın yapılmamış. Düne kadar ilçe denen birçok yer vardı. Örnek olursa Düzce’dir. Düzce’de tanıtım yayınları, kitapçıklar bastırılıyor, Türkçe-İngilizce CD’ler yapılıyor. Ama Kırklareli gibi eski ve çok yönlü Kültür ve Turizm potansiyeline sahip olan ilimizin tanıtımıyla ilgili dünya dili olan İngilizce olarak yapılmış hiçbir yayın yoktu. Göreve geldiğimden beri başta Sayın valilerimiz olmak üzere; “Müdür Bey, siz Türkiye’yi dünyaya tanıtan Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’nü 8 yıl yürütmüş birisi olarak ilimizi de en iyi en etkili siz tanıtacaksınız. Nasıl ki Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’yi dünyaya tanıtmakla görevliyse, sizinde asli göreviniz bu olduğuna göre sizden çok şey bekliyoruz” dediler. Bunu bir tek valilerimiz söylemedi, sivil toplum kuruluşları, ilimiz müdürlükleri ve Kırklareli vatandaşı söyledi.
Biz de bu yönde yoğun çalışma içerisine girdik. Bu çalışmalar müdürlüğümüzün yetersiz imkânlarıyla yapıldı ama en mükemmelini yapmaya çalıştık. Valiliğimizin, İl Özel İdaremizin imkânlarıyla bu yayınları bastıramadık.
02 Şubat 201 Salı günü İl Halk kütüphanemizde harita ve broşürlerimizin dağıtımında da söyleyip teşekkür ettiğim gibi Kültür ve Turizm Bakanlığımız Müsteşar yardımcısı Özgür Özaslan’a ve Tanıtma Genel Müdürü ve Müdür Yardımcıları’na Kırklareli bir ayrıcalık tanıyarak bakanlığımızın sadece bölgesel ve ülkesel ölçüde tanıtım yapmasına rağmen bu ilkeyi bozarak gerekli ödenekleri çıkartmasıyla turizm harita ve broşür basımını tamamladık ve dağıttık.
Dağıtım töreninde de söylediğim gibi eksiklikler yanlışlıklar olabilir. Haitada yanlış geçildiği belirtilen Kastro, Kastros meselesi; yarısı Kırklareli, yarısı Tekirdağ’ın Saray ilçesi sınırları içerisindedir ve Kastro’nun bir kısmı ise İstanbul sınırlarına giriyor. Bunu bilerek yaptık. Sınırlarımız içerisinde olan tabiat harikalarımıza sahip çıkmamız lazım. Haritada bir iki belde ve köylerde yanlış olmuş, olabilir. Bu turizm haritaları ve broşürleri Kırklarelililere rehberlik yapmak için değil, yerli ve yabacı turistlere ilimizi tanıtmak için yapıldı. Kırklareli’nin tarihi, doğa ve turistik önemi bariz yerleri ile ilgili Dupnisa Mağarası gibi, Vize Ayasofya Camii gibi, Vize Amfi Tiyatrosu gibi önemli konularda yanlış yapıldıysa bu eleştirilere hak veririm.
Eski haritalardan yararlanmışız farkına varmamışız. Yoğuntaş Köyü eskiden Beldeymiş. Yoğuntaş Köyü Belde, Kavaklı Beldesi ise yazılmış. Yerli ve yabancı turistler köy, kasaba gezmek için gelmez. Doğal, kültürel yerleri gezmek için gelir. Biz takdir ve teşekkür beklerken, gece gündüz çalışarak 16 bin adet broşür ve haritaları hazırladık. Bakanlığımızın kapılarını aşındırdık. Sormadan, bilgi almadan eleştiride bulunmak hizmet verenlerin iş aşkını bozuyor. Üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here