“Yakın zamanda ayçiçeği analizi de yapacağız”

4
Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Borsa Seçimleri öncesinde vaad ettiklerini birer birer yerine getiriyor.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz günlerde Kırklareli Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile borsa üyelerinin yüzde 50 indirimli toprak analizi yaptırması için protokol imzalandığını hatırlatan Borsa Başkanı Altıntel, yakın zamanda ise Borsa’ya ayçiçeği yağı analiz makinesi alacaklarını söyledi.
Kırklareli’de ayçiçeği ekiminin yoğun olduğunu ifade eden Altıntel; “Borsamıza yaklaşık 150 bin TL değerinde ayçiçeği yağı analiz makinesi alacağız. Bunu da ilk fırsatta hayata geçireceğiz. Bölgemizde yoğun bir ayçiçeği ekimi olduğu için yağ oranlarını bilmeleri konularında üreticilerimize fayda sağlayacaktır. Yağ analiz makinesini projeyle almak istiyoruz” dedi.
* Gıda güvenliği projesi
Geçtiğimiz yıl Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli Ticaret Borsası, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan gıda güvenliği projesi tesisinin yapımı sona erdi.
Proje kapsamında makine alımlarının sona erdiğini, analizlerin yapılmaya başlandığını ifade eden Borsa Başkanı Turhan Altıntel, yaptığı açıklamasında şunları söyledi;
“Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ve borsa olarak yaptığımız gıda güvenliği projesi kapsamında tesisimiz şuanda aktif olarak işliyor. Meslek Yüksekokulu içerisinde 3 katlı akredite laboratuarı kurduk. İhracat yapan firmalar mallarını analiz yaptırmadan akredite raporu almadan ihracat yapamazlar. Bu Kırklareli’nin önemli bir eksiğiydi. Buradaki firmalar sürekleri bu raporu almak için şehir dışına gidiyordu. Bunu da Kırklareli’ne kazandırdık. Yakın bir zamanda resmi açılışını yapacağız.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here