Yağcı; “Yakmadan, yıkmadan da sendikacılığın yapılabileceğini öğrettik”

9
Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Genişletilmiş İşyeri Temsilcileri Toplantısı 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00’a Kırklareli Öğretmenevi’nde düzenlendi.

 


HABER MERKEZİ
Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Genişletilmiş İşyeri Temsilcileri Toplantısı 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 10.00’a Kırklareli Öğretmenevi’nde düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya; Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları; Tevfik Yağcı, Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, Okul ve Kurum İşyeri Temsilcileri, Eğitim-Bir-Sen İlçe Temsilcileri, Genç Memur-Sen Yöneticileri üyeler ile Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim korkmaz ile bazı Şube Müdürleri katıldı.
* Karanfiler; “Üye sayımızı Mayıs’a kadar 999’a çıkaracağız”
Programın açılış konuşmazsını yapan Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler şunları kaydetti:
“İnsanlık tarihine baktığımız zaman teşkilatlanma ve organizasyonun büyük önem arzu ettiğini biliyoruz. Kırklareli Eğitim-Bir-Sen olarak bizlerde yerelde üye sayımızı çoğaltarak, genele ve geneldeki buluşmayla Türkiye ve Dünya çapında Sivil Toplum Örgütü olarak insanlığa hizmet etmek amacıyla yola çıkan büyük bir eğitim camiasının sendikası olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İlimizde üyemiz sayısı 660, Genel Merkezin Mayıs Ayı sonu itibariyle bize tespit ettiği sayı 999. Bu demektir ki Mayıs Ayı’na kadar bizim çok çalışmamız, üye yapmamız ve bu sayıyı bulmamız gerekiyor. Bazen öğretmen arkadaşlarımız serzenişlerde bulunuyorlar, sendika ne işe yarar, sendikalı olmanın ne anlamı var. Siyasi organizasyonlar iktidara gelmek için oy sayısına ihtiyacı var. Oyla iktidara gelir ve iş yürütür. Sendikalarında mali, sosyal özgürlük hakları haksızlığa, adaletsizliğe karşı mücadele edebilmeleri için üye sayılarının çokluğu çok önemli. Türkiye Sivil Toplum mücadeleleriyle yeni yeni karşılaşan bir ülkedir. Üye çalışmalarında faal olmanızı ve bizlere yardımcı olmanızı istiyorum.”
* Yağcı; “Eğitim-Bir-Sen daima mazlumların yanındadır”
Yakmadan, yıkmadan, kırmadan, dökmeden sendikacılığın nasıl yapıldığını, mazlumların yanında nasıl olunduğunu gösterdiklerini belirten Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Yağcı; “İnandığımız değerler çerçevesinde, yakmadan yıkmadan, kırmadan dökmeden, yılmadan yürüyecek bizleri, bu yürüyüşte kadınları ve gençleri ihmal etmeyiz onlar çok önemlidir. Kadınları ve gençleri ihmal eden hiçbir fikir, hiçbir düşünce, hiçbir tutum ve davranış, hiçbir faaliyet ve hareket başarıya ulaşamaz. Bizim istediğimiz genç nasıl olmalı, genç odur ki diyorum ben, öfkeli yüreğinde öte düşünen beyini ile hareket etsin. Nereye bir ateş düşse ateş düştüğü yakar derler. Doğrudur ama biraz bencilcedir, nereye bir ateş düşse bizde yakar, bizi de yakıyor diyoruz, dememiz lazım. Eğitim-Bir-Sem, Memur-Sen Filistin’de, Filipinlerde dünyanın her tarafında nerede sıkıntılar varsa, ülkenin içersinde ve dışarısında yardıma koşmuştur. Yardıma koşmaya da devam ediyordur, insanlık adın gidiyordur. Filipinlere de gitmiştir, Müslüman bir toplum olmamsına rağmen onlara da yardıma koşmuştur. Birçok sivil toplumlarını biz organize ettik öne biz çektik, başı biz çektik. Bizim vazifemiz her türlü fırsat ve imkanı kullanarak çalışmak, çabalamaktır. Sonuç odaklı değil, netice alırız veya almayız, başarırız veya başaramayız süreç odaklı çalışmamız gerekiyor. Biz hedefe varan her şey mubahtır diyemeyiz. Hedefe ulaştığımızda hala aynı tavır içerisinde olacaksak, yolda giderken de öyle olmamız gerekiyor” dedi.
* Yalçın; “Performansının düşüklüğü nedeniyle başağrısı olanlar ayıklansın”
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Milli Eğitim’de yasa değişikliği sonrası yaşanan tartışmalara değindi ve okul yöneticiliklerinin 4 yılda bir yenilenmesi konusunda kimlerin yöneticiliklerinin yenilenmesi ve yenilenmemesi ile ilgili tavsiyede bulundu.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yasa değişikliğine değinerek; “Bu yasanın çıkmasına kim katkı vermiştir? İşine bakmayıp işini bırakanlar ve makamlara güç katmak yerine makamlardan güç alanlar katkı vermiştir. Yönetimlerden yük almak yerine işini savsaklayıp yönetimlere yük olanlar ile Sezer’in rektörlerine özenip öğrencileri okul gezisi yerine Taksim Gezi Parkı’na götürenler katkı vermiştir. Tükenmişlik sendromu içerisinde emekliliğe gün sayan, değişmemeye direnen, rotasyona uğrasa bile mutasyona uğramayanlar katkı vermiştir. Başarısı olanlar değil, öğretmenleriyle geçinemeyip şikâyetlerin odağı haline gelen ve başağrısı olanlar katkı vermiştir. Öyleyse görüşü, düşüncesi ne olursa olsun başarısı olanlar değil, performansının düşüklüğü nedeniyle başağrısı olanlar ayıklansın” dedi.
Konuşmaların ardından toplantıya katılan işyeri temsilcileri istişareler de bulundular. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here