Yaban hayvanları için doğaya yem bırakılıyor

14
* Kırklareli’de etkili olan kar yağışı nedeniyle yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.


HABER MERKEZİ

Kırklareli’de etkili olan kar yağışı nedeniyle yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı. Kırklareli Çevre ve Orman Müdür Yardımcısı Emre Kalaycı gözetiminde; Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür Vekili Özcan Birol, Orman Mühendisi Biyolog Neslihan Kocatepe, Orman Muhafaza Memurları Hasan Yatıkçı, Mesut Tarlacı tarafından Karadere Köyü ile Dereköy Köyü  arasındaki Armağan Barajı’nın kenarına ve Dereköy Köyü ile Gümrük Kapası arasındaki kar yağışının yoğun olduğu bölgeler yaban hayvanları için 400 kilogram buğday ile 50 kilo sakatat bırakıldı.
Kırklareli Çevre ve Orman Müdürü Erol Bilgir, her yıl olduğu gibi, mevsim koşullarının kötü olduğu günlerde yaban hayvanlarının sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için yemleme çalışması yaptıklarını söyledi.
Yerleşim yerlerinden uzak yerlere yem bırakıldığını belirten Bilgir, şöyle konuştu:
“Her yıl yaban hayvanlarına yönelik yemleme çalışmalarımız oluyor. Yoğun kış şartlarında yaban hayvanları yem bulmakta zorlanıyor. Hayvanların yaşamlarını idame ettirmeleri ve yakın yerleşim yerlerine zarar vermemeleri için kış süresince yemleme yapılacak.
Çetin kış şartlarından korunmak için hayvanlar çalı diplerine ve taşlıklara sığınıyor. Yoğun kış şartlarında yaban hayvanları unutulmamalı. Kırsal kesimdeki vatandaşlarda yaban hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için ellerinden geleni yapmalı.”
Bilgir, ayrıca bu yıl 3,5 ton buğday alındığını zaman zaman yemleme çalışmalarının süreceğini kaydetti. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here