“Vize’yi Çimento Fabrikaları sarıyor”

16
Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde faaliyet gösteren LİMAK Grubu’na ait Çimento Fabrikası ve Evrencik Köyü Papazpınarı mevkiinde kurulu olan TRAÇİM Çimento Fabrikası’nın ardından …….
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde faaliyet gösteren LİMAK Grubu’na ait Çimento Fabrikası ve Evrencik Köyü Papazpınarı mevkiinde kurulu olan TRAÇİM Çimento Fabrikası’nın ardından yeni bir Çimento Fabrikası’nın da Vize İlçesi Akpınar Köyü yakınlarına kurulması planlanıyor.
Vize’ye kuş uçuşu 6 km mesafede bulunan Akpınar Köyü kuzey kısmına yeni bir Çimento Fabrikası kurulması için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı yapılacak. Haberin duyulması ile birlikte Vize halkı tarafından büyük tepki ile karşılanan ÇED Toplantısı Vizeli’leri tedirgin etti. Kurulması planlanan Çimento Fabrikası’nın Akpınar Köyü’nün kuzeyinde yer almasının ise kuzey rüzgarları ile köy halkı ve çevresi için büyük tehlike yaratabileceği ifade ediliyor.
* Başkan Yılmaz; “Bu kadarına da pes” dedi
ÇED Toplantısı yapılacağı haberinin alınması üzerine konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz; Vize Agrega Asfalt Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından, ilçemiz, Akpınar Köyü civarında kurularak işletilmesi planlanan “Vize Klinker Üretim, Öğütme, Paketleme Tesisi ve Hammadde Ocakları” Projesi’nin, turizm ile gelişmeyi amaçlayan Vize ve çevresi için büyük bir tehlike yaratacağını belirterek şunları söyledi;
“Yeter artık diyoruz. İğneada’da Termik Santral, Pınarhisar’da Çimento Fabrikası ve Kireç Fabrikası, Evrencikte Avrupa’nın en büyük çimento fabrikalarından bir tanesi çevremizi kuşatmışken, şimdi de hemen 6 km yakınımıza Akpınar Köyü kuzey kısmına çimento fabrikası kurulması planlarının ortaya çıkması biz Vizeli’leri iyice tedirgin etmiştir. Biz Vizeli’ler olarak gelecek nesillerimize Turizm cenneti bir Vize bırakmayı hayal ederken, bu gidişle yaşamanın imkansız olduğu bir yer bırakmak zorunda kalacağız. Ben buradan Vizeli’lere Çimento Fabrikaları’nın zararından ziyanından bahsetmek istemiyorum. Zira Vizeli’ler bunu en iyi bilen insanlardır. Çimento fabrikaları ve taş ocaklarından en fazla zarar gören ilçelerden biri konumundayız. Proje kapsamında yılda 3 milyon 199 bin 680 ton çimento, 2.000.000 ton klinker üretilmesinin planlandığı ifade ediliyor. Bu üretim devasa boyutta bir üretimdir. Bu üretim için kesilecek olan ağaçlardan ve kaybolma tehlikesi bulunan yer altı suları ile doğaya verilecek olan zararlar ise hayal edilemeyecek bir boyutta olacaktır.
İşte bu nedenle, 10 Ekim 2013 tarihinde saat 14.30’da Akpınar Köyü Köy Kahvesi’nde yapılacak olan ÇED Toplantısı’na Vizeli’ler ile birlikte, bölgemizde bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının katılarak bizlere destek vermesini bekliyoruz. Akpınar Köyü halkı, Muhtarları Besat Kömürcü vasıtasıyla bizlerden destek beklemektedir. Biz Vize Belediyesi olarak ÇED Toplantısı’nın yapılacağı gün saat 12.30’da Vize Belediyemiz önünden kaldıracağımız araçlar ile Çimento Fabrikasına karşı olduğumuzu toplantıya katılarak yetkililere göstereceğiz” dedi. (Faruk Ceylan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.