Vize ve Pınarhisar Festivalleri’nin en gözde standı “Köysel Doğal Reçel”

7
Vize ve Pınarhisar Festivalleri’nde Stand açan Köysel Doğal Reçelleri ziyaretçi akınına uğradı. Vatandaştan, Belediye Başkanları’na ve Milletvekilleri’ne kadar ziyaret edilerek
HABER MERKEZİ
Vize ve Pınarhisar Festivalleri’nde Stand açan Köysel Doğal Reçelleri ziyaretçi akınına uğradı. Vatandaştan, Belediye Başkanları’na ve Milletvekilleri’ne kadar ziyaret edilerek koli koli reçel satın alınan Köysel Standı’nda reçellerin tercih sebebi tamamen doğal üründen, doğal malzemeler kullanılarak üretilmesi.
Ocak ayında faaliyete geçen  Köysel Reçel Üretim İşletmesi Sahipleri’nden Ayhan Yakar, üretimde kullandıkları meyvelerin bir kısmını doğal ortamda, ilaçsız şekilde yetiştirdikleri ağaçlardan, bir kısmını da doğada kendiliğinden yetişen ağaçlardan toplattıklarını, ürünlerinde toz şeker,su, limon tuzu ve doğal meyveden başka bir şey bulunmadığını söyleyerek; “Ürünlerimizde kesinlikle koruyucu kimyasal madde, Glikoz ve şeker şurubu  kullanılmamaktadır” dedi. 
Köysel Reçel Üretim İşletmesi’nde; Yeşil Ceviz, Elmalı Yeşil Ceviz,  Yeşil Elma, Ahlat, Armut, Güvem, Erik, Çağla Badem, Karpuz ve Domates Reçeli olmak üzere 10 çeşit reçel üretildiğini, bu reçel çeşitlerine ilave olarak, kahvaltılık közlenmiş patlıcanlı biber ve yeşil ceviz ezmesinin de üretimine başladıklarını belirten Ayhan Yakar;
“2013 Ocak ayında Koçfaz’da faaliyete geçen işletmemizde kesinlikle katkı maddesi, koruyucu madde, glikoz ve şeker şurubu kullanmıyoruz. Reçel üretiminde kullandığımız meyvelerin büyük bir bölümünü  doğal olarak yetiştiriyoruz, bir kısmını da  doğada yetişen  haliyle  köylüye toplattırıyoruz. Şeker olarak da sadece Alpullu şekeri kullanıyoruz. Ürünlerimiz saymış olduğum bu meyveler, su, şeker ve limon tuzundan oluşmaktadır.  Tamamen doğal ürünler ve doğal ortamda üretimle arzda bulunduğumuz için  kısa zamanda büyük bir  talep oluşturduk. Tatil Beldelerinde,  İstanbul Ankara ve İzmir’de büyük otellerin tercihi haline geldik. Bir yıllık ihtiyacımızı karşılaması gereken birçok ürünümüzü bu oteller topluca aldı. Mevsim itibariyle devamını üretemedik. Talep fazla olduğu için bundan böyle stok hacmimizi arttıracağız. Amacımız kalite standardı ile doğallıktan vazgeçmeden, insan sağlığını ciddi anlamda tehtit eden katkı maddelerini kullanmadan talepleri karşılamak ve insanımıza endişe duymadan, gönül rahatlığı içinde tüketecekleri ürünleri sunmaktır” dedi.
Ayhan Yakar, Koruyucu madde kullanmadıkları için ürünlerinin açıldıktan sonra dışarıda bırakıldığı taktirde 15 gün içinde bozulduğunu, bunun için kapağı açılan reçellerin buzdolabında saklanması gerektiğini de söyledi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here