“Vize sorunu ilişkilerimizi etkiliyor”

9
Burgas Başkonsolosu’ndan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’a ziyaret
HABER MERKEZİ 
Türkiye’nin Bulgaristan Burgas Başkonsolosu Cem Ulusoy; 06 Aralık 2011 Salı günü saat 15.00’te Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ı makamında ziyaret etti.
Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Başkonsolosu üniversitelerinde ağırlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek;
“Bulgaristan’ın Burgas Başkonsolosumuz Cem Ulusoy 1,5 ay evvel görevine başlamış. Bu kapsamda bugün Kırklareli’de bir takım ziyaretlerde bulunuyorlar. Bu ziyaretler kapsamında üniversitemizi de ziyaret ettiler. Kendilerine hoşgeldiniz diyerek teşekkür ediyorum. 
Bulygaristan sınır komşumuz. Bu sebeple de Bulgaristan ile de üniversite olarak çok yakın ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerin daha da gelişmesi için gayret gösteriyoruz. Kırklareli Üniversitesi olarak Bulgaristan’daki üniversitelerle işbirliği imkanlarını arıyoruz. Şu anda bu konuda görüşmelerimiz ve iyi ilişkilerimiz var. Bunların daha da gelişmesi için gayret gösteriyoruz. Ancak bu konuda da Vize sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sıkıntı uzun süredir sürüyor ve halende devam ediyor. Bu sıkıntının yakın bir sürede çözülmesini umuyoruz. Vize sorunu bizim Bulgaristan ile ilişkilerimizi çok yakından etkiliyor. Vize problemi biraz daha iyileştirilirse ve bu sorun halledilirse, bu ilişkilerin daha ileri seviyeye geleceğini umuyorum. Konsolusumuzda Türkiye Cumhuriyşeti’ni temsilen orada bulunuyor. Bu konuyu çok yakından takip ederek  geliştireceğine inanıyorum. Üniversitemizi ziyaretini de bu konuya verdiği bir destek olarak görüyorum.”
* “Sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız”
İki ülkede bulunan üniversiteler arasındaki işbirliğini daha ileriye götürmemk ve geliştirmek için elinden gelen gayreti göstereceğini belirten Burgas Baş Konsolosu Cem Ulusoy;
“Sayın Rektörümüzün belirttiği gibi bizim öncelikli konularımızdan bir tanesi sınırın iki tarafıdaki iller arasındaki işbirliğini geliştirmektir. Her iki ülkede üniversiteler arasında da önemli işbirliği potansiyeli olduğunu gördüm. Burgas’taki temaslarım sırasında oradaki üniversitelerin rektörleri ile yaptığım görüşmelerde onlarda Kırklareli Üniversitesi ile işbirliği isteklerini dile getirdiler. Bahsettiğiniz Vize konusunda bir takım sıkıntılar mevcut. İlgili makamlar ile bu konunun çözülmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu sorunun çözümünün her iki tarafa da yarar sağlayacağını görüyoruz. Sizinde belirttiğiniz gibi umarım önümüzdeki süreçte bu konu ile ilgili ilerlemeler sağlanır. Karşılıklı işbirliğini daha iyi noktaya gelmesi için çalışmalarımızı hızlandıracağız.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here