Vize Sakin Şehir olma yolunda büyük bir adım attı

22
Vize Belediyesi’nin öncülüğünde Vize’nin Kent Vizyonu, Vize Neden Sakin Şehir Olmalı, Sakin Şehir Kriterlerinde Vize’nin Durumu, Vize’nin Sakin Şehir Yolculuğu ve Cittaslow sürecinde kullanılabilecek Vize Değerlerinin belirlenmesi kullanılabilecek envanterin çıkartılması  konularını içeren bir çalıştay gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Vize Cittaslow Çalıştayı 11 Temmuz 2011 Pazartesi günü yapıldı. Gerçekleşen çalıştaya; Vize Kaymakamı Savaş Ünlü, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Seferihisar Belediye Başkanı M. Tunç Soyer, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Kkotaraman, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erdem, İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Basri Korkmaz, Nail Özden, Kenan Çiftçi, Kırklareli Çevre ve Orman Müdürü Erol Bilgir, İstanbul Fikir Sahibi Damaklar Canvivium Lideri Defne Koryürek, İstanbul Metro Slow  Food Convivium Lideri Nihan Aras ve Vize İlçesi’ne bağlı köy muhtarları katıldı. 
Vize Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda başlayan çalıştayda ilk olarak protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmacılar genelde yavaş (slow) hareketinin nasıl doğduğunu ve nasıl fonksiyon gösterdiğini anlattılar. Fast food’a karşı gıda kültürünü koruma, daha yavaş bir kent düzeni, turizm ağırlıklı bir büyüme modeli ortaya koyabilmek olduğundan bahsettiler.
* “Ekmeğiniz sizi doyuruyorsa doyuyorsunuz. Doyurmuyorsa açsınız”
İstanbul Fikir Sahibi Damaklar Canvivium Lideri Defne Koryürek, daha farklı bir bakış açısı ile konuşarak dikkat çekti. Yavaş hareketinin siyasi bir hareket olduğunu belirten Koryürek şunları kaydetti; “Bugünün dünyası büyümeye endeksli bir dünya ve dünyanın kaynakları büyüme süreci içerisinde tüketmeye endeksli bir ekonomi mevcut. Yavaş hareketi tümü ile alternatif gelişen bir hareket, tabiî ki siyasi bir mücadele tarafı var. Bu mücadelenin en önemli kısmı para değil, gıda! Gıda’ya her gün ihtiyacımız var. Ekmeğiniz sizi doyuruyorsa doyuyorsunuz. Doyurmuyorsa açsınız. Ekmeğinizin buğdayını başka bir yerden almak zorundaysanız yine açsınız, çünkü garantiniz yok. Tüm bunun icraatı Slow Food’un prensiplerini belirleyen endişeler. İnsanların kendi varlığını sürdürebilesi için hem kendisini var eden koşullar ile hemde dünyası ile belli bir uyum içinde yaşaması gerekiyor. Bu uyumunda koşulları var. Eğersiz coğrafyanıza uygun buğdayı yetiştirebiliyor, onun tohumunu koruyabiliyorsanız, onu topladıktan sonra uzun süre dayanıklı olması için 2 haftada bir değirmene götürüp un yapmayı biliyorsanız, çıkan unu nasıl saklayıp, nasıl ekmek yapacağınızı biliyorsanız. Karınca yuvasından alınan bir miktar maya ile sütten yoğur yapmayı, çiğ olan incir sütü ile peynir yapmayı biliyorsanız aç kalmıyorsunuz. Tüm bunları biliyorsanız sizin varoluşunuzun ve doğa dengesinin ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Slow Food bunu anlatıyor. Cittaslow’da bu tarz bir hayatın pratiğe dökülen halini bizlere gösteriyor. Umut ediyoruz. İstanbul’da böyle bir hayatı hayal edebilsin.”
* “Bizi binlerce yıl yaşatan, ayakta tutan, bu hayatımızın kaybolmaması gerekiyor”
“Bu konuda ev kadınlarına çok iş düşüyor. Ev kadınları eğer evini korumuyor. Yoğurt yapmayı bilmiyor. Sokaktan paket ayran alıp, çocuğuna veriyor, çamaşır makinesi kullanmasına rağmen işini düzgün yapamıyorsa İğneada’da kurulması istenen nükleer santrale nasıl hayır diyebilir. Bizi binlerce yıl yaşatan, ayakta tutan, bu hayatımızın kaybolmaması gerekiyor. Şuanda kendimizi yok edecek bir hayat biçimi içerisinde bulunuyoruz. Cittaslow yeniden kendimizi idrak etmemiz için bir fırsat, umut ediyorum vize için güzel bir başlangıç olur.”
Protokol konuşmaları sonrasında Sakin Şehir Vize Konsepti tanıtımı yapıldı. Flora Restaurant’a öğle yemeği ve 4 grup halinde Vize değerlerinin belirlenip kullanılması çalışması yapıldı.
Çok geniş kapsamlı bir çalıştay yapıldı. Vizenin sakin şehir adına kullanabileceği değerler tespit edildi. Bir ilçenin sahip olduğu kendine özgü değerleri koruyarak gelişmesi ve kalkınmasını sağlamak, uluslararası anlamda tanıtımının yapılabilmesi için özellikle muhtarlar köylerinde uzun yıllardır iç içe yaşadıkları değerleri Vize Sakin Şehir sürecinde kullanmak için fikirlerini ön plana çıkardılar. Herkes tüm değerleri öne sürdü, en çok oy alan değerler seçildi.
Vize’nin değerleri arasında en çok lezzetleri ön plana çıktı. Daha sonra gezilmesi gereken tarihi yerler ve etkinlikler en çok oyu aldı.
* “Cittaslow bir yerel kalkınma modeli ve ağır bir sorumluluk taşıyor.”
Bu çalışma sonrasında Cittaslow Kenti olan Seferihisar Belediye Başkanı M. Tunç Sayar bir konuşma yaparak şunları kaydetti;
“Bu çalıştay ortaya çok yararlı bir yol haritası çıkardı. Gelecekte yapılacak işlerin ipuçları ortaya konuldu. Seçilen değerler arasında ıhlamur ön planda yer aldı. Vizeyi ıhlamur kenti yapabiliriz. Bu şekilde dünyaya tanıtabiliriz. Cittaslow bir yerel kalkınma modeli ve ağır bir sorumluluk taşıyor. Türkiye’de 50 bin nüfuslu kentler bu modeli kullanabilir. Tüm Cittaslow kentleri Ekim ayında ortak bir dekterasyon ile tüm çalışmalarını Türkiye’ye duyuracak. Bu proje cılız ama güçlenmesi mümkün bir proje, şimdi olduğu gibi bundan sonrada Cittaslow kentleri olarak dayanışma içinde olacağız.”
* “Bizim inandığımız bu projeyi halkımıza anlatabilirsek daha iyi sonuçlara ulaşabiliriz”
Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’da bir konuşma yaparak şunlar söyledi; 1”Çok önemli ve inandığımız bir proje çalışması içindeyiz. Bizim inandığımız bu projeyi halkımıza anlatabilirsek daha iyi sonuçlara ulaşabiliriz ve bu sonucu hepimiz beraber yaşarız. Bu nedenle çalışmalarımıza iyi bir şekilde devam etmemiz gerekiyor.”
Çalıştay programında katılımcılara Vize kent merkezi gezdirildi. Çamlık Restaurant’ta akşam yemeği yenildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here