Vize Sakin Kent olma yolunda

8
Kültür ve Turizm Müdürü Akkaya; “Vize ilçemizin sakin kent unvanını alması için çalışmalara hızlı ve yoğun tempoda başlayarak devam ediyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Kırklareli merkeze bağlı Vize ilçesinin Cittaslow veya Citteslow (Sakin Kent) olma yolunda.
Akkaya, Türkiye’de sadece İzmir’in Seferihisar ilçesinin Sakin Kent unvanını taşıdığını, konuyla ilgili olarak Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmethan Ergüven, Vize Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Nihat Kemal Anıl, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Akkaya olmak üzere toplam 10 kişilik bir ekiple incelemede bulunduklarını söyledi.
Hızlı ve yoğun bir tempoda incelemelerde bulunduklarını ifade eden Akkaya, Sakin Kent uygulamasını dünyada İtalyanların geliştirdiğini belirtti.
Sakin Kent, şehirlerin daha yaşanabilir, gürültü kirliliğinden uzak ve özellikle orta yaşta ve yaşlı insanların rahat edebileceği mekanlar haline getirmek olduğunu söyleyen Akkaya;
“Türkiye’de Sakin Kent ile ilgili tek örnek İzmir’in Seferihisar ilçesidir. Sakin Kent olmak için başvuru yapan adaylar çoğaldı.
Yaklaşık bir ay önce Vize Belediyesi’nde Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ve Başkan Yardımcıları, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve ajans personellerinin katıldığı bir toplantı yapmıştık. Orada sakin kent unvanı alabilmek için gerekli olan uluslararası nitelikleri gözden geçirdik. Sakin kent olmak için belirli kriterler var. Bunlardan hangilerinin Vize’de mevcut olduğunu ve olmayanların uygulanabilir hale getirilmesi için neler yapılması gerektiği çalışmalarında bulunuyoruz.
Türkiye’de ilk örnek olması nedeniyle 22 Şubat’ta İzmir’in Seferihisar ilçesinde bir günlük çok hızlı ve yoğun tempoda inceleme gezisinde bulunduk.
Projenin uygulanabilmesi ve kabul görmesi için Vize bölge halkının veya belediye sınırları içerisindeki yaşayan insanlara bu konularda gerekli olan eğitimin verilerek bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.
Ayrıca Akkaya, Kırklareli merkeze bağlı Vize ilçesi’nin yanı sıra Çanakkale’nin Gökçeada ilçesi’nin, Sakarya’nın Taraklı ilçesi’nin, Aydın’ın Yenipazar ilçesi’nin ve Muğla’nın Akyaka ilçesi’nin başvurduğunu söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here