Vize mağaraları CNN Türk’teydi

17
Vize mağaraları CNN Türk’teydi

Ilimiz Vize Ilçesine bağlı köylerde yer alan çok sayıda mağara CNN Türk ekranlarında yer aldı. Güven Islamoğlu tarafından hazırlanan “Her yerde bir haber var” programı CNN Türk kanalında her Cumartesi günü saat 20:00’da yayınlanıyor. Program dahilinde Avrupa’da koruma altına alınan ve Türkiye’de sayıları giderek azalan yarasaların hikayeleri ekrana taşındı. 2 milyonluk bir yarasa kolonisinin günde 15 ton zararlı böcek yediği düşünülürse doğal denge için en kadar yararlı hayvanlar olduğu ortaya çıkıyor.

Güven Islamoğlu, Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği üyeleri ile Ilçemiz sınırları dahilinde (Kıyıköy-Balkaya) mağara mağara dolaşarak yarasa kolonilerini arayıp bulmayı başarıyor.

Bir mağara da 4 çeşit yarasa ile karşılaşan ekibin, derin mağaralarda yarasa pisliği içinde geçen, soğuk, ürkütücü bir o kadar da tehlikeli olan yolculukları “Her Yerde Bir Haber Var”da ekrana geldi.

Islamoğlu’nun oldukça ekstrem bir ortamda çektiği programda geçtiğimiz yıl Iğneada Longoz Ormanları’na da yer verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here