Vize “Biçerdöver Operatör Yetiştirme Kursu” açıldı

24
Vize Halk Eğitimi Merkezi’nde ‘Biçerdöver Operatör Yetiştirme Kursu’ açıldı.
HABER MERKEZİ
Doğa Mühendislik ve Tarımsal Danışmanlık işyeri sahibi Ziraat Mühendisi Mustafa Kurnaz tarafından verilecek olan 78 saatlik ‘Biçerdöver Operatör Yetiştirme Kursu’na 21 kursiyer katıldı.
Pratik ve uygulamalı olarak verilecek olan ‘Biçerdöver Operatör Yetiştirme Kursu’nda Kurs öğretmeni Ziraat Mühendisi Mustafa Kurnaz, hasat yapacak olan biçerdöver sahiplerinin operatör belgesi olması gerektiğini belirtti.
Kurnaz; “Yıl boyunca alın teri dökerek bu ürünleri yetiştiren üretici emeğinin hasat esnasında biçerdöver kullanıcılarının dikkatsiz tutumları ve belgesiz biçerdöver sürücülerinin istihdam ettirilmesinden dolayı dane kaybı meydana gelmektedir. Bu kayıpların önüne geçmek için İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce her yıl hububat hasat döneminde oluşturulan biçerdöver kontrol ekipleri tarafından düzenli denetimler yapılmaktadır. İlçemizdeki biçerdöver sahiplerinin ve il dışından gelerek ilçemizde hasat yapacak biçerdöver sahiplerinin mutlaka operatör belgesi bulundurma zorunluluğu vardır. Bu belge olmadan faaliyet gösteren biçerdöverlere gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu kurs ile vatandaşlarımızın bu sıkıntıları da çözülmüş olacaktır” dedi.
Kursun açılışında bir konuşma yapan Vize Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İsmail Sağlam ise verilecek olan kursların ardından biçerdöverle tarımsal ürün hasadında bulunan vatandaşların daha bilgili, eğitimli ve belgeli operatör olacaklarını söyledi.
Sağlam; “Böylece dane kaybını asgari düzeye indirilecek ve üretici ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bugün başlatılan kursumuzun sonrasında yapılacak olan sınavlarda başarılı olan biçerdöver kursiyerlerine operatörlük sertifikası vereceğiz. Kullanıcılar bu sertifika ile trafik bürosuna başvurduğu takdirde G sınıfı ehliyet alabileceklerdir. Çiftçilerimizden Biçerdöver Operatör Yetiştirme Kurslarına katılmak için talep olması durumunda dönemler halinde tekrar kurslar açılmaya devam edilecektir. Biçerdöver operatörlüğü konusunda açılacak kurslara katılmak isteyenlerde aranan şartlar ve belgeler; 18 yaşını doldurmuş olmak, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, ilköğretim Diploması veya en son bitirdiği okul diploması, Savcılık Temiz Kâğıdı, 4 adet Fotoğraf, Biçerdöver Operatörü olacağına istinaden Sağlık raporu ile birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here