Vize Belediyesi’nden büyük proje

17
“Atık Su Arıtma Tesisi, Ergene Nehri’ne bir soluk olacak”
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize Belediye Başkanlığı tarafından hayata geçirilmeye hazırlanan “Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi” ile Ergene Nehri’nin bir nebzede olsa soluk alacağını belirten Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: 
“ Vize ilçemiz için çok önemli saydığımız hem maddi yönü hem de yapım süreci bizim için biraz zor olan bir projemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şimdi diyeceksiniz hem maddi yönü, hem de yapımı zor olan böyle büyük bir işi neden yapmaya çalışıyorsunuz. İşte bizim farkımız da burada ön plana çıkıyor. Biz küçük işler yaparak sizlerin gözünü boyamak niyetinde değiliz. Biz gerektiğinde ne pahasına olursa olsun elimizi büyük taşların altına koymaktan hiçbir zaman çekinmeyen ve yapacağım dediğimiz zaman da yapanız. 
Şimdi değerli hemşerilerim, şehirleri şehir yapan en önemli unsurlardan 2 tanesi hepinizin bildiği gibi Altyapı ve Üstyapı işleridir. Ama bu iki tane unsurun içinde bana göre altyapı işi daha büyük öneme sahiptir. Çünkü bir şehrin altyapısını yapıp bitirmeden üstyapısını yapmak bence hem maddi yönden zarar hem de sadece göz boyamak anlamı taşır.
Biz Vize Belediyesi olarak ilçemizin önemli altyapı çalışmalarını tamamlıyoruz. Sizlerinde bildiği gibi altyapı işlerinin en önemlilerinden olan ve çok zor Vize Belediyesi bunu yapamaz dedikleri “Komple Şehir Şebekesi İçmesuyu” Projesi’ni yapacağız dedik ve göreve gelir gelmez ilk işimiz bu oldu. Her türlü çalışmasını hazırladık, gerekli olan ve çalınması gereken tüm kapıları çaldık ve parasını ödeyerek Karpuzkaldıran Ana Kaynağı’nı yeni baştan topladık, 7 kilometre son sistem boru döşeyerek içme suyunu ilçemize getirdik, yeni 1000 tonluk bir depo yaptık ve şehir içinde 55 kilometre uzunluğunda komple yeni İçmesuyu Şebekesi ve tüm abone bağlantıları yapılarak sizlerin hizmetine sunduk. Daha sonra telefon ve elektrik tellerinin yer altına alınması için çok yoğun bir mesai harcadık. Bu kuruluşların Genel Müdürlükleri ve Bölge Müdürlükleri ile görüşerek gerektiğinde bazı işlerin Belediyemiz tarafından yapılacağının taahhüdünü vererek bu işlemlerin yapılması için ilçemize öncelik verilmesi konusunda çok yoğun lobicilik yaptık ve bu hizmetlerin yapım önceliğinin ilçemize verilmesini sağladık. Şunu size tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki Trakya’ da bir çok ilçede bu yer altı çalışmalarına daha yeni başlanıldı. Biz Vize İlçesi olarak önemli yer altı çalışmaları arasında bulunan telefon, elektrik ve içmesuyu işlerimizi tamamladık ve şimdi bu işlerin son ve en önemli ayağı olan “Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi” Projesi’ne başlamak için de çok yoğun bir mesai harcıyoruz.
İlçemizde mevcut bulunan kanalizasyon şebekesi herhangi bir projeye dayalı olarak yapılmış değildir. Mevcut şebeke günümüz şartlarında ihtiyaca cevap vermemektedir. Çünkü sistem eski tip ve tıkanması çok kolay olan büz döşenerek yapılmış, hiçbir yerinde baca bulunmayan, derinlik standardına uyulmamış ve yağmur sularının da toplandığı birleşik sistem olarak çalışmaktadır. Kanalizasyon Sistemi’nin bu şekilde oluşu sık sık arızalara ve çok yağmur yağdığında sistem birleşik olduğundan büzleri tıkayarak bazı bölgelerde ev ve işyerlerinde su baskınlarına neden olmaktadır.
İlçemizin eski kanalizasyon şebekesine ait bir proje ve doküman elimizde bulunmadığından, işe önce sadece kanalizasyon yapılarak geçiştirilmemesi gerektiğini düşündük. Çünkü ilçemizin mevcut kanalizasyon sistemi lağım, evsel atık ve yağmur sularının bir yerde toplanarak ilçemizin güneyinde bulunan ana dereye akıyor ve burada açıkta yol alarak daha büyük akarsulara karışıyor. Ancak günümüzde bu kontrolsüz ve doğaya büyük zararlar veren bir sistemden vazgeçmek gerektiği bilincini hepimiz taşıyoruz. Sizlerinde bildiği gibi her zaman yazılı ve görsel medya da Ergene Nehri’nin kirlendiğini ve geçtiği yerleşim yerlerinde yaşamanın çok zor olduğu haberlerini okuyoruz. Bizde bu zararların bilincinde olduğumuzdan dolayı gelecek nesillere daha güzel ve daha yaşanır bir ilçe bırakmak için bu projeyi hazırladık ve hayata geçirmek için çok yoğun çalışıyoruz. Yukarıdaki sözlerimde proje olmamasından dolayı bizim ne kadar zorlandığımızı belirttim. Biz bizden sonra gelecek yönetimlere aynı sıkıntıları yaşatmamak için bu işi önce projesini çizdirerek başladık. Proje çizimi ile ilgili İller Bankası Genel Müdürlüğü ile yaptığımız yoğun temaslar neticesinde uzman ekipler tarafından zemin etüt çalışmaları yapılarak projesi hazırlandı ve bize teslim edildi. 
Hazırlattığımız Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ilçemize çok uzun yıllar hiçbir aksamaya meydan vermeyecek şekilde yerleşim alanları nüfus kriterleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Bu projede ilçemizin topoğrafik yapısında bulunan eğimi göz önüne alınarak Lağım, Atıksu ve Evsel Atıklar Kapalı Kanalizasyon Sistemi ile ve yağmur suları ise ilçemizin güneyinden geçen anadere üzerinden Düzova Köy yolu üzerinde yapılacak olan arıtma tesisi alanında toplanacaktır. Bu tesiste toplanan bu atıklar ve sular çevreye ve doğaya zarar vermeyecek hale geldikten sonra akarsulara salınacak ve tarım alanında rahatlıkla kullanılabilir hale gelecektir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.