“Vize Belediyesi 1. Trakya Gastronomi (Yemek) Festivali” sona erdi

16
Kırklareli’nin Vize Belediyesi ile Bulgaristan Tsarevo Belediyesi’nin hazırladığı “Trakya Bölgesinde Ortak Kültürel Yemek Mirası” adlı Avrupa Projesi kapsamında……
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize Belediyesi ile Bulgaristan Tsarevo Belediyesi’nin hazırladığı “Trakya Bölgesinde Ortak Kültürel Yemek Mirası” adlı Avrupa Projesi kapsamında 27-28 Ağustos 2013 tarihlerinde Vize Belediyesi tarafından düzenlenen “1. Trakya Gastronomi (Yemek) Festivali”nin açılışı büyük bir coşku ile yapıldı.
Bu yıl ilki düzenlenen Trakya Gastronomi (Yemek) Festivalinin açılış törenine; AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ve eşi, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın Eşi Gülseren Yaman, Vize İlçe Kaymakamı Murat Duru,  Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram, CHP Kırklareli Belediye Başkan Aday Adayı Ünal Başkur ve eşi Jülide Başkur, AK Parti eski İl Başkanları’ndan Emin Tunç, Daire Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.
Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’ın konuşmasından sonra açılış kurdelesi kesildi.
Açılış Töreni sonrasında tüm katılımcılar eşliğinde “Trakya 1. Gastronomi (Yemek) Festivali” kapsamında kurulan Yöresel Gıda Stantları ziyaret edildi. Proje kapsamında yapılan yuvarlak masa toplantısında Öğr. Gör. Ali Çakır SULSIT (State University of Library Studies and Information Technologies) üniversitesinde yaptığı doktora çalışması ile ilgili bir sunum yaptı. Sunumun konusu Bulgaristan Trakya’sında yaşayan Türklerin Mutfak Kültürlerinin incelenmesiydi. Stand ziyaretlerinin ardından CıttaSlow Mutfak Okulu Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Algündüz Peynircilik tarafından Höşmerim Yapım Etkinliği gerçekleştirildi. Saat 18.00 itibariyle Yöresel Yemek Yarışmaları başladı. Yöresel Yemek Yarışması’nın birinci kategorisinde 10 öğrenci, İkinci kategorisinde ise 5 Türk Bayan, 5 Bulgar Bayan yarıştı. 
Yöresel Yemek Yarışmaları’nın Jüri Üyelikleri’ni; Slow Food İzmir Convivium Lideri Nedim Atilla, Slow Food Yağmur Böreği Convivium Lideri Ayfer Yavi, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Çakır, Çanakkale Aşçılar Derneği Üyesi Cengiz Özkan yaptı.
Öğrenci Kategorisi Yemek Yarışması’nda; Nurbanu Özdemir (Ispanak Yatağında Patates Topları), Batuhan Tan (Balık Güveç), Yiğit Özyener (Güveçte Köfte) Bronz Madalya almaya hak kazandılar.
Mehmet H. Uzunkaya’nın Gümüş Madalya kazandığı yarışmada, Bahattin Kurtay (Papaz Yahnisi), Elif Er (Yağlı Güveç), Tuğba Savul (Çörek Otlu Yahni), Kaan Altıntaş (Hardaliyeli Yahni), Çağla Yumuk (Elbasan Tava) ile Altın Madalya almaya hak kazandılar. 
Bayanlar Kategorisi’nde yarışarak gümüş madalya almaya hak kazanan Emine Atlı (Boşnak Böreği), Gamze Adıyaman( Kaymaçina), Altın Madalya almaya hak kazanan Gülden Köprü (Damat Paçası), Fatma Yıldız (Rumeli Beğendisi), Hülya Tokay ( Arnavut Böreği) kategorilerinde yarışarak katılım belgeleri ve madalyalarını aldılar. 
Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Festival sebebiyle yarışmaya katılan yerli ve yabancı katılımcıların davetlileri farklı lezzetlerle buluşturduğunu söyledi. 
Başkan Yılmaz, Festivalin asıl amacının organik ürünler kullanılarak, yeni lezzetlerin sofralarla buluşturularak, Trakya’da unutulmuş yemek Kültürünün ortaya çıkarılmasını Sağlamak olduğunu ifade etti.
Belediye Başkanı Yılmaz; “Trakya yemek festivali ile iki ülke arasında ki Trakya Yemek Kültürü’nü paylaşıp, unutulmuş farklı lezzetlerin ortaya çıkarılmasını, bu lezzetlerin,  halkımızın sofralarına, restoran ve lokantalara taşınmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
“1. Trakya Gastronomi (Yemek) Festivali”nin 2. gününde, Festival Alanı’nı dolduran Vize ve Vize dışından gelenler, Tuncay Tuncel ile Elvan Günaydın’ın Konseri’ni izlediler. 
Tuncay Tuncel ile Coşan ve sahne önünde ki alanda dans eden Vizeliler, Endüstri Mühendisliği öğrencisi, 23 yaşındaki Elvan Günaydın’ın mükemmel sesi ve bir birinden güzel şarkılarıyla da duygulu anlar yaşadılar.   
Öztiryakiler Şirketi’nin sponsor olduğu “1. Trakya Gastronomi (Yemek) Festivali”ne, Köysel Kayılar Gıda, Makarna Lütfen, Tatsan Helva, Algündüz Peynircilik, Arda Hardaliye, , Palivor Çiftliği, Peytat Hayrabolu Tatlısı, Edirne Tava Ciğercisi, Özcanlar Tekirdağ Köfte, Trakya Birlik, Yenice Kerimoğlu, Bosna Et, Tekirdağ’lı Fatma Teyze Yöresel Ürünleri ve Bulama Tatlısı, Şarköy Çiftlik, Yerel Dondurmacı, Keçecizade, Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Merkezi, Vize Arıcılar Derneği, Poyralı Kültür Evi, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katıldı. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here