“Verimli ve kaliteli üretim kabiliyetine sahip bir tarım sektörü oluşturulmalı”

6
14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu gerek AB’ye uyum ve gerekse dünyanın tarımda gelişmiş diğer ülkeleri ile rekabette verimli ve kaliteli üretim kabiliyetine sahip bir tarım sektörü oluşturmak gerektiğini belirterek şunları kaydetti:


HABER MERKEZİ
“Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin de üyesi olduğu Uluslararası düzeyde en büyük çiftçi teşkilatı olan (kısa adıyla IFAP) Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, 1984 yılında Hindistan’da yapılan Genel Kurulu’nda IFAP’ın kuruluş günü olan 14 Mayıs’ı Dünya Çiftçiler Günü olarak ilan etmiştir.
Bu karar doğrultusunda federasyon üyesi olan bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de 1984 yılından beri 14 Mayıs günü Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.
14 Mayıs’ta tüm dünya çiftçilerinin aynı duygu ve düşünceler içerisinde bulunması, Sektör olarak yaşanan ve yaşanabilecek sorunları gündeme taşıyarak kamuoyu yaratılması ve sorunların çözümüne katkıda bulunulması oldukça büyük bir anlam taşımakta ve teşkilatlanma üzerine olumlu etkiler yaratmaktadır.
Ülkemiz nüfusunun yaklaşık % 40 ‘ı geçimini direkt veya endirekt olarak tarımdan sağlamaktadır. Bu yüzden ülke ekonomisinde tarımın önemi dün olduğu gibi bugünde göz ardı edilmemelidir. Bugün hiçbir ülke gıda güvenliğinin kaybolma riskini göze alamaz. Gelişen bilim ve teknoloji sayesinde globalleşerek küçülen dünyamızda bundan böyle sektörümüzle ilgili yaşanan her türlü gelişmeyi izlemek zorundayız.
Çünkü bilgi çağında iletişim o kadar çok hızlandı ki, sektörümüzde yaşanan olumlu olumsuz her türlü gelişmenin bizleri etkilememesi mümkün değildir. Halen gündemimizde olan bir konu olarak, Avrupa Birliği’ne üyelik durumunda Türk Çiftçisi yeni imkanlar elde edebileceği gibi yeni risklerle de karşı karşıya kalacaktır. Türkiye, Avrupa Birliğine uyum sürecinde tarımda verimleri düşük, rekabet gücü zayıf olan ürünlerle ilgili olarak gerekli önlemleri almak zorundadır. Gerek AB’ye uyum ve gerekse dünyanın tarımda gelişmiş diğer ülkeleri ile rekabette verimli ve kaliteli üretim kabiliyetine sahip bir tarım sektörü oluşturmak temel hedefimiz olmalıdır.
Bu hedeflere ulaşabilmek için tabii ki hepinizin bildiği tarımın ve hayvancılığın kronik sorunlarını çözmek zorundayız. Bu süreçte üretici olarak biz çiftçiler üzerimize düşen ciddi görevlerin farkındayız. Ancak bizden kaynaklanmayan, kendi dışımızda gelişen sorunlarımızın çözümü için bu anlamlı günde yetkililerin sesimize kulak vermesini bekliyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle bütün çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor ve 2010 yılının bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here