“Verilen harçlıkları takip edelim”

5
Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından Hamdi Helvacıoğlu Ortaokulu’nda öğrenci velilerine ‘Bütçe’ konulu konferans verildi.
HABER MERKEZİ
Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin “Bütçemi Yapıyorum” projesi kapsamında 23 Ocak 2013 Çarşamba günü saat 11.00’da Hamdi Helvacıoğlu Ortaokulu’nda öğrenci velilerine ‘Bütçe’ konulu konferans verildi.
Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Fulya Mert’in, öğrencilere verilen harçlıkların velileri tarafından takibinin yapılması gerektiğini belirterek, çocuklara harçlık verirken de onların da fikirlerinin alınması gerektiğini söyledi.
Çocukluk yaşlarında günlük, ortaokul döneminde haftalık, lise döneminde ise aylık olarak harçlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Mert, lise döneminde aylık olarak harçlık verildiği taktirde, çalışma hayatlarında alacakları maaşın değerini bilmeleri ve en doğru şekilde doğru yere harcamaları konusunda büyük destek sağlayacağını anlattı.
Günlük, haftalık yada aylık olarak verilen harçlıkların aynı zamanda öğrenci velileri tarafından takibinin yapılması gerektiğini ifade eden Mert;
“Çocukluk yaşlarında verilen harçlıklar sıkça velileri tarafından takip edilmeli. Kötü alışkanlıkları bu yaşlarda olmaya bilir ancak yine de verilen harçlıkların takip edilmesi son derece önemli. Özellikle çocuklara harçlık verirken onlara da düşünceleri sorulmalıdır. Öğrenciye siz 2 lira verirsiniz ancak o sizden 2 lira 25 kuruş ister ve 25 kuruşları biriktireceğini söylerse bu onlar ve sizler için büyük bir önem taşır. O yaşlarda paranın tutumunu sağlaması alışkanlık yapar ve ileri dönemlerde sıkıntı çekmezler” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here