“Vergiler geleceğimizin teminatıdır”

16
25 Şubat-03 Mart 2013 tarihleri “Vergi Haftası”nın 24. Yıldönümü ülkemizin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
HABER MERKEZİ
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı; “Vergiler geleceğimizin teminatıdır” diyerek başladığı açıklamasında Vergi Haftası hakkında şunları söyledi:
“Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve bunun toplumumuzun tüm kesimlerine benimsetilmesi için ülkemizde 1990 yılından itibaren kutlanan Vergi Haftası’nın bu hafta 24. Yıldönümü’nü kutlamaktayız. Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletimizin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi temel altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir. Vatandaşlarımızın bu görevlerini yerine getirmeleri, vergilerini gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarının arttırılması, toplumumuzda vergi bilinci ve ahlakının ön plana çıkartılması gerekmektedir. Devletimizin vatandaşlarına hizmet götürmede, onların refah içerisinde yaşamalarını sağlamada en büyük kaynak vergidir. Gelişmiş ülkelerde ülke sevgisi ile vergi bilinci aynı anlamı taşımakladır. Ülkemizde de bu düşüncenin hakim olması ve yaygınlaştırılması için hepimize çok önemli görevler düşmektedir. Özellikle çocuklarımıza bu konuda önem vermeliyiz. Küçük yaşta vergi konusunda edinilen bilgiler, ileride vergilere karşı gösterilecek tutum ve davranışların nedenlerinden birisi olabilir. Bu nedenle küçük yaşlarda çocuklara vergilerin önemi anlatılmalı ki, ileride vergi kaçakçısı olmasınlar veya bu yollara başvurmasınlar. Bir başka ifadeyle vergi kaçakçısı biri durup dururken bu yollara başvurmamaktadır. Küçük yaşlarda ailesinden, çevresinden veya çeşitli şekillerde edindiği bilgiler nedeniyle vergileri yanlış algılaması, ileride bu yollara başvurmasına yol açmaktadır. Vergi alanındaki kayıt dışı ekonominin azaltılması yollarından en önemlisi bence çocuklarımıza vergi konusundaki algılama yanılgılarının düzeltilmesi ve böylece ileride bu yollara başvurmalarının önlenmesidir. Ülkemizdeki tüm vergi dairelerinin, çalışanlarının ve vatandaşlarımızın Vergi Haftası kutlu olsun. Unutmamalıyız ki askerlik nasıl bir vatan borcu ise vergi ödemekte bizlerin en büyük borcudur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here