“Vergi tahsilatında Türkiye’deki birçok büyük ili geride bıraktık”

11
21. Vergi Haftası Kutlamaları Kırklareli’de Atatürk Anıtı önüne çelenk oyma töreni ile başladı.


HABER MERKEZİ
Çelenk koyma töreninin ardından Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Kırklareli SMMMO Başkanı Burhan Üstünkol’u makamlarında ziyaret etti.
Bu yıl 21.’si kutlanan Vergi Haftası etkinlikleri 22-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Vergi Haftası’nın ilk günü olan 22 Şubat Pazartesi günü saat 09.30’da Atatürk Anıtı önüne çelenk koyan Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin ve Vergi Dairesi çalışanları, çelenk koyma töreninin ardından ziyaretlerine başladılar. Çelenk koyma törenine Kırklareli Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri de katıldı.
Tören sonrası basın mensuplarına makamında açıklama yapan Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin; “Verginin ülkemiz kalkınmasındaki önemi ve ekonominin büyümesindeki rolünü toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödenmesi alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacıyla her yıl kutladığımız Vergi Haftası’nın 21.’si bu yıl 22 – 28 Şubat tarihleri arasında kutlanacak.
Vergi Haftası kutlamaları sırasında ziyaretler geçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra bu hafta içerisinde en çok vergi verenlerin yanı sıra az ama geçmişten günümüze kadar düzenli vergi ödeyen kişilere ve çalışmalarını itina ile yapan personelimize de ödüller vereceğiz.
Bu çerçevede ilköğretim okulu öğrencileri Vergi Dairemize gelecek. Onlara Vergi Dairemizi tanıtmanın yanı sıra verginin önemini, bir yurttaşlık görevini anlatacağız.
Köylerde de bazı öğrenciler tespit ederek öğrencilere kalem, silgi, defter gibi yardımlarda bulunacağız.
Ticaret ve Sanayi Odamızla bir iş birliği yaparak şuan sayısını 70 olarak tespit ettiğimiz öğrencilere kışlık bot hediye edeceğiz. Tabi bunda biz aracı olmuş olacağız. Buradaki asıl görev Ticaret ve Sanayi Odası olacak” dedi.
* “Çok başarılı bir yıl geçirdik”
Kırklareli’nin vergi tahsilatında Türkiye’deki birçok büyük ili geride bıraktığını belirterek, bunun sivil toplum kuruluşları ile uyum içerisinde çalışarak sağlandığını belirterek; “Biz 2009 yılında 4 milyon 333 bin 536 TL’si vergi geliri olmak üzere toplam 471 milyon 124 bin TL tahsilat elde ettik. Aynı dönem içerisindeki giderimiz ise 369 bin 747 TL oldu. Buna göre Kırklareli ili topladığı bütçe geliri itibari ile yaptığı harcamalardan fazla gelir elde etmiştir. Gelirin gideri karşılama oranı %127,42’dir. Bu rakamsal büyüklükler itibari ile Türkiye genelindeki tahakkuk sırasında ilimiz 26. sırada, tahsilat sırasında da 24. sırada yer almaktadır. Bu ilimiz açısından diğer illerle bakarak çok büyük bir başarıdır. Emsal illerimize göre daha daha büyük illere bakarak biz çok başarılı bir yıl geçirdik. Bunda en büyük katkı ödevlerinde, görevlerinde gönüllü uyum gösteren Kırklareli halkınındır. Bunun yanı sıra mesai arkadaşlarımızın hafta sonu demeden fedakarca çalışması ve odalarımızın bize çok büyük katkıları oldu. Bunu buradan çok iddialı söyleyebilirim ki sivil toplum kuruluşları ile idare ilişkilerinin en mükemmel olduğu teşkilat biziz. Bunun hem il genelinde hem de Türkiye genelinde böyle olduğuna eminim. Bunun da yansımaları güzel oldu.
Ben tüm personelimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve mükelleflerimize teşekkür ederken, tüm alışverişlerinde fiş almaları konusunda uyarıda bulunuyor ve herhangi bir olumsuzlukta 189 ihbar hattımızı aramalarını rica ediyorum” şeklinde konuştu.
* “Bir devlet kurmanın birinci değilse ikinci temel şartı vergi vermektir”
Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin Vergi Haftası ile ilgili ilk ziyaretini Kırklareli Valisi Cengiz Aydodu’ya gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop, Milli Emlak Müdürü Turhan Kuruca, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Muhasebe Müdür Vekili İrfan Atasorkun ve Gelir Müdür Vekili Rıdvan Kovarskaya Defterdar Şahin’in yanında yer aldı. Defterdar Şahin konuşmasında 2009 yılı çalışmalarından ve kutlama çerçevesinde yapılacak etkinliklerden bahsetti.
Defterdar Mustafa Şahin’in konuşmasının ardından konuşma yapan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; “Defterdarımızın verdiği bilgilerden anlaşılıyor ki Kırklareli halkı görevinin bilincinde. Kırklareli Valisi olarak devletimiz adına başta Defterdarımızı ve tüm memur arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Kırklareli halkına da görevini yerine getirme konusunda göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Çünkü vergi vermek çok önemli vatandaşlık görevlerinden birisidir. Vergi vermek esasında sadece bir görevde değildir, bir irade göstermektir. Bir insan topluluğunun kendisini bir millet olarak kabul edip bir devlet kurmasının birinci değilse ikinci temel şartı vergi vermektir” şeklinde konuştu.
* “Vergi bir adalet sistemidir”
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’yu ziyaret eden Defterdar Mustafa Şahin daha sonra saat 10.00’da da Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşma yapan Belediye Başkanı Çağlayan; “Vergiye ben sadece mali açısından bakmıyorum. Esasen vergi aynı zamanda sosyal adalet ve gelir dağılımını da düzenleyen bir konudur. Adil bir vergi sistemiyle çok kazanandan çok, az kazanandan az gibi klasik teori uygulanırsa aynı zamanda bir sosyal adalete, toplumun daha iyi bir şekilde düzenlenmesine katkı veren bir sistemdir. Bu anlamıyla Kırklareli esnafımız her türlü şartlarını zorlayarak vergisini verme çabası içerisinde olduğunu biliyoruz. Ödeyemeyenler de mutlak vardır ama geçtiğimiz yıl bütçesinde artı veren 15 il içerisine, bu yıl ise 12 il içerisine girdiğini gözlemledim. Bunu biz olumlu bir şekilde değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
Çağlayan’ın konuşmasının ardından konuşma yapan Defterdar Mustafa Şahin Başkan Çağlayan’ın konuşmasına katıldığını belirterek kutlama haftası hakkında ve Kırklareli’nin vergi konusundaki durumu hakkında bilgiler verdi.
* “Vergi vermek kutsal bir görevdir”
Başkan Çağlayan’ın ardından Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nı da ziyaret eden Defterdar Mustafa Şahin Oda  Başkanı Burhan Üstünkol ile görüştü.
Kırklareli SMMMO’sını Defterdar Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop, Milli Emlak Müdürü Turan Kuruca, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Muhasebe Müdürü İrfan Atasoğlu, Gelir Müdür Rıdvan Kenankaya ziyarette bulundu. Defterdar Mustafa Şahin Kırklareli SMMMO Başkanı Burhan Üstünkol’a plaket verdi. Defterdar Mustafa Şahin; “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanımız gerek duruşuyla gerek mesleki bilgisi birikimi ile gerek fiziki şartları, böyle bir hizmet binası hemen hemen büyük illerde var ama birçok ilerde olsa bile bunun kadar işlevsel değil. Ayrıca değişen ve gelişen şartlarda mevzuattaki sık meydana gelen değişikliklere irtibatı da odamızın gerçekten çok ileri ama neticede fiziki iş birliği içerisinde birlikte yürütülmesi olumlu sonuçlarını da 2009 yılı itibariyle almış olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bir kez daha teşekkür ediyorum başkanım şahsınıza ve tüm meslek mensubu arkadaşlarımıza” dedi.
Kırklareli SMMMO Başkanı Burhan Üstünkol yaptığı açıklamasında şunları kaydetti “Vergi haftamızın tüm Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Jestleriniz için teşekkür ederim, gönderdiğiniz çiçek ve plaket için inşallah layık oluruz diye düşünüyorum. Sizlerde Gelir İdaremizle, Kırklareli Defterdarlığımız ve Merkez İlçe Vergi Dairemizle yıllardır uyum içerisinde çalışıyoruz. Kendilerine her zaman müteşekkiliz çünkü her konuda birbirimize destek aşamasındayız. Bu bir süreçtir ve bu süreci ülke menfaatleri ve doğrultusunda en iyi şekilde değerlendirmek hem mali müşavirler arkadaşlarımızı hem mükelleflerimizin ve hem de Gelir İdaresinin görevidir diye düşünüyoruz. Tabiî ki vergi vermek her insan için kutsal bir görevdir. Bu bölge insanımızın bu bilinçte olması hem bizlerin hem gelir idaremizin üzerindeki yükü biraz daha hafifletmiştir. Tabiî ki zaman zaman vergilendirmelerde kaynaklanan sıkıntılar aynı şekilde yaşanmaktadır. Bu uygulamada bazı zorlukları hep beraber yaşıyoruz. Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik şartlarının kişinin iş hayatını döndürmesi yanında vergi vermelerinde de sorunlar yaşanmaktadır. Ama sayın defterdarımızın ifadesi ile hem 2008 yılında hem 2009 yılında Kırklareli Defterdarlığı bünyesinde ki vergi dairelerimizin tahakkuk ve tahsilâtları ülke çapında çok üst sıralardadır. Buda hem bizleri gururlandırmakta hem mükelleflerimizi hem de Gelir İdaremizi, biz bu iş birliği çerçevesinde Kırklareli İlimizi ülkemizde çok daha uygun ve saygın bir yerlere getirmeye planlarını yapmaktayız. Biz bu yolda da, baya bir yok kat ettiğimizi düşünüyoruz. Hem şahsım adıma hem meslek mensuplarımız adına hem de Kırklareli’deki merkez ve ilçelerdeki mükellefler adına kendilerinin haftalarını bir kez daha kutluyorum. Bundan sonraki çalışmalarda da kendilerine başarılar diliyorum” dedi. (yy-ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here