“Verem önlenebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır”

25
Bu yıl 64’cüsü yapılan Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısı ile
öğrenci ve vatandaşlara “Verem Hastalığı” ile ilgili eğitim semineri
verildi.

HABER MERKEZİ
2-8 Ocak tarihleri arasında yapılan hafta nedeni ile 6 Ocak 2011 Perşembe günü saat 14.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğü Salonu’nda verilen “Verem Hastalığı” seminerinin sunumunu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Mustafa Kemal Öztürk yaptı.
Dr. Öztürk yaptığı konuşmasında Veremin solunum yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalık olduğunu, En sık akciğerleri olmak üzere, tüm organları tutabildiğini söyledi.
Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta olduğunu belirten Dr. Öztürk, Zengin-fakir, genç-yaşlı herkese bu hastalığın bulabileceğini söyledi.
Dr. Öztürk, hastalığın, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen verem hastasından öksürme, hapşırma veya ko¬nuşma esnasında ortama yapılan ve verem mik¬robu içeren damlacıkların solunum yoluyla alın¬masıyla bulaştığını, 2-3 hafta süren öksürük, Balgam çıkarma, Ateş, Gece terlemesi, İştahsızlık, Kilo kaybı, Yorgunluk, Halsizlik, Nefes darlığı, Göğüs ve sırt ağrısı ile Kan tükürmenin Verem Hastalığının belirtileri olduğunu söyledi. Dr. Öztürk, bu belirtileri taşıyan bir kişinin Verem Savaşı Dispanserine veya en yakın diğer bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi.
 “Verem önlenebilir ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.” şeklinde konuşan Dr. Öztürk veremin uzun süreli tedavi gerektirdiğini, Verem tedavisi ile ilgili alınan ilaçların bir gün bile aksatılmamasının önemli olduğunu söyledi. Dr. Öztürk ilaçlarını düzenli kullanan hastaların kendile¬ri iyileştikleri gibi, veremi yakın çevrelerindeki kişilere bulaştırma risklerininde de yok olduğunu, verem Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Verem Savaşı Dispanserlerinde Ücretsiz olarak verildiğini söyledi. Verem’in bulaşma riskini ortandan kaldırmak için Verem hastalarının tüm tedavi boyunca verilen ilaçlan düzenli olarak kullanması gerektiğini belirten Dr. Öztürk, hastaların öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burun mendille kapatması gerektiğini, hastaların bulunduğu ortamı sık sık havalandırılması gerektiğini belirtti.
Yapılan eğitim sonunda katılımcılara Verem Hastalığı ile ilgili el broşürü dağıtıldı. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here