Vekil Gürşan; “Kırklareli AK Parti Belediyeciliği ile tanışacak”

29
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Teşkilatı düzenlediği Kahvaltılı Bilgilendirme Toplantısı’nda Basın ve Partililerle Paşa Kafe’de 5 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 10.00’da bir araya geldi.
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Teşkilatı düzenlediği Kahvaltılı Bilgilendirme Toplantısı’nda Basın ve Partililerle Paşa Kafe’de 5 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 10.00’da bir araya geldi.
2014 Mart Yerel Seçimler için Aday Adaylığı Süreci’nin 01 Ekim’de başladığı ve 01 Kasım’da sona ereceği açıklanan toplantıda ilk konuşmayı AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz yaparak şunları kaydetti:
“Aday Adaylığı için süreci başlatmış bulunuyoruz. Tarihler açıklandığı gibi 01 Ekim-01 Kasım 2013 arası olacak bu tarihler uzatılacak diye beklentileri olanlar varsa yanılıyorlar. Süreç hızlı bir şekilde işleyecek. 01 Kasım’da Adaylar belli olmuş olacak ve bir hafta içerisinde Temayül Yoklaması ve sonrasında Anket yapılacak. Aralık Ayı’nın ilk günlerinde ise Adaylıklar kesinlik kazanmış olacak. Birde şunu açıkça söylüyorum bizimle herhangi bir istişarede bulunmadan Adayım diye ortalıkta dolaşanlara Allah kolaylık versin. Bizlere gelmeden ve bu işin Prosedürünü yerine getirmeden bunları yapan kişilerin Allah yardımcısı olsun. Bu Partide bir gelenek var bir işleyiş var bunun dışına çıkanların Partimiz ile işi olmaz. Partimiz açısından Aday Adaylığı sürecinde bereketli bir dönem geçireceğimiz şimdiden aşikâr. Ne kadar çok aday olursa o kadar güzel olur. Bundan sonra Kırklareli AK Parti İl Teşkilatı olarak her Çarşamba günü saat 09.00-12.00 İl Binamızda Halk Günleri yapacağız. Burada Halkımızın sorunlarını dinleyip yardımcı olmaya ve bir yol haritası çıkarmaya çalışacağız. Bizler gücümüzü Halktan alıp tekrara onlara veren bir partiyiz. Demokratikleşme Paketi altında Başbakanımız yeni bir paket açıkladı. Bu paketle ilgili olarakta Vatandaşlarımızı geniş çaplı toplantılarla bilinçlendirmeliyiz. Zira kulaktan dolma bilgilerin çoğu yanlış oluyor. İyi anlatılması ve iyi şekilde aksettirmek ve birebir anlatmak gerekiyor. Bu konuyu Milletvekilimiz Şenol Gürşan Bey sizlere buradan ayrıca anlatacak. Buraya katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”
* Gürşan “Belediyeciliğin adresi AK Partidir”
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz’un konuşmasının ardından AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan yaptığı konuşmasında; “2011 yılında seçildiğimden beri söylediğim bir kelime var bizde bir seçim biter öbür seçim başlar diye. Buyurun önümüzde 2014 Yerel Seçimleri var. Hedefimiz 2014 Yerel Seçimleri. Kırklareli’mizi Merkezi, İlçesi, Beldeleri ve köylerini AK Parti Belediyeciliği ile tanıştırmak istiyoruz. Okuryazarlık ve Üniversiteye giriş konusunda ilimiz en yüksek oranlardan birisine sahip ancak Belediyecilik anlamında manzara ortada. Buradaki Belediye’ye İktidarımız döneminde yaptığımız ortada ancak yerel anlamda kendileri hiçbir şey yapamadılar ve sınıfta kaldılar. Belediyecilik Memur zihniyeti ile yapılmaz. Dokuz’da gel beşte git bu zihniyetteki belediyecilikle ancak bu kadarını yapabilirisin ve bir adım öteye gidemezsin. Özellikle on seneden beri su sorunu çözemeyen Belediye’den ne hayır gelir resmen çamur akıyor. Değil içmek yıkanmak bile zararlı. Bu işi yapıyorsan özveri ile yapacaksın ve 24 saat esasına göre çalışacaksın. Ekiplerin ve birimlerin hazır olacak. Bizim tek derdimiz var bunun adı da Millet. Milletimizden Halkımızdan aldığımız güç sayesinde ayakta duruyoruz ve onlara hizmet etmek boynumuzun borcu. Halkına hizmet ettiğin zaman Belediyeciliği yapmış olursun. Kırklareli’miz büyük düşünen bir yer. Önümüzdeki yerel seçimler için MHP’li, CHP’li ve tüm partililerden Kırklareli’ni seviyorsanız, düşünüyorsanız, Evlatlarınızın, Torunlarınızın ve Kırklareli’nin geleceği için sizlerden bir dönem bile olsun ödünç olarak oy istiyoruz. Şayet görevimizi yerine getiremezsek söz yine halkındır değiştirme imkânına kendileri sahipler değiştirebilirler. Burada yapılan işleri gördükten sonra kendileri verdikleri oylar için pişman olmayacaklar” dedi. 
* “Seçilemeyen arkadaşlarımız, seçilenleri desteklesin”
Konuşmasındaki ilk bölümün ardından Milletvekili Şenol Gürşan Aday adaylığı konusunda şunları kaydetti:
“Her birim için nihai Aday Adaylığı süreci başlamış oldu. Ancak her birim için başlayan bu süreçte özellikle Belediye Başkanlıkları için bir tane Adayımız ortaya çıkacak. Ayrıca ne kadar çok Aday Adayımız olursa süreç daha güzel ve daha demokratik işliyor. Özellikle bir konuda Aday Adaylarımızı uyarmak istiyorum seçilecek olan bir kişi olduğundan seçilmeyen arkadaşlarımızda küsmece ve darılmaca olmasın kimse küçük düşünmesin. Zira kendim açımdan baktığımda çoğu yerde aday gösterildim seçilemedim ama asla vazgeçmedim ve küsmedim ve burada Kırklareli Milletvekili olarak karşınızdayım. Seçilemeyen arkadaşlarımda seçilmiş olan kişiyi desteklesin ve kol kola birlikte yola devam etsin ve edelim. Mutlaka hepimizin gönlünde birisi vardır seçilsin diye ama olmadığı zamanda dünyanın sonu değil. Bu süreçte kenetlenerek güçlenerek yürümek çok önemli. Biz Milletimize Başbakanımıza Partimize Ülkemize sevdalıyız” dedi. 
* “Son 10 yılda Türkiye’yi ayağı kaldırdık”
AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan Demokrasi Paketi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “ Başbakanımız geçtiğimiz günlerde Demokrasi Paketi adı altında birçok şeyi kapsayan bir paket açıkladı. Bu sadece açıklanacak olan paketlerin bir bölümü daha çok şeye ihtiyacımız var. İlk etapta şunlar söylemek istiyorum. Bu son 10 yılda kaydedilen yola bir bakın Türkiye ayağa kalktı. Bizi 1980 yılı darbesine kadar korku imparatorluğunun içerisine soktular. Sağcı-Solcu, Dinci-Laik, Türk-Kürt diye. Biz 1000 yıldan beri birlikte yaşayan büyük bir topluluğuz. Bunları başımıza örenlerin kimler ve neler olduğunu görüyoruz. Bizim geldiğimiz yer ve ecdadımız belli. Orta Avrupa’ya kadar nasıl ilerledik birlikteliğimiz ve herkese eşit davranmamız sayesinde büyük bir İmparatorlukla ilerledik. Pakete gelince birincisi Demokratikleşme Paketi’nde yer aldığı belirtilen konular şöyle: 
Yapılacak olan yasal değişikliklerle, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Özel kurs imkânını getirmiştik. Daha sonra ise üniversitelerde açılmasını sağlamıştır. Okullarda seçmeli ders olarak öğretilmesinin önünü açmıştık. Şimdi de özel okullarda mümkün hale getiriyoruz. 2923 Sayılı Kanun ile düzenlenmiştir, bu kanuna yapacağımız ek ile farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumu açılabilecek. Dil ve lehçeler bakanlar kurulunda tespit edilecek. Seçim sistemini tartışmaya açtık. Mevcut seçim sisteminin her zaman eleştiri konusu olduğunu biliyoruz. Başbakanımız birinci seçenek olarak %10’la devam edebiliriz. İkincisi ise Barajı yüzde 5’e indirebiliriz ve üçüncü seçenekte ise dar bölge seçim sistemini getirebiliriz dedi. Ancak çok bağıran çağıran o partiler bununda yanına yaklaşmıyor. 
Siyasi Partilerle İlgili düzenlemede ise Seçime girerek yüzde 3’ü aşan tüm partilere hazine yardımı yapılmasını öneriyoruz. Siyasi partilerde eş genel başkanlığın yolunu açıyoruz. İki kişiden fazla olmamak üzere eş başkanlık sistemini öneriyoruz. Siyasi partilere üye olmayı daraltan, kısıtlanan engelleri kaldırıyoruz. Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkânı getiriyoruz. Bazı harflerin kullanımını yasaklayan kanunu kaldırıyoruz. Toplantı ve gösterilerin zamanlamasını ve süresini değiştiriyoruz. Özel okullarda ve farklı dile ve lehçelerde eğitime imkân tanıyoruz. Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki engel kaldırılıyor. Nevşehir Üniversitesi’nin ismi Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirildi. Yeni yasal düzenlemelerle kişisel verilerin, özel bilgilerin korunası için önlemler alınacak. Yardım toplama konularında zorluklar çıkarılıyordu. Kurban derilerinin toplaması sadece THK’ya yetki verilmişti. Bununla ilgili yönetmelik çıkmıştı. Şimdide ilgili kanunun söz konusu maddesini kaldırıyoruz. Kamuda başörtüsü yasağı kaldırılıyor. 1930 yılında bir genelgeyle getirilen öğrenci yemini kaldırılıyor. Roman vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için bir ilimizin üniversitesi bünyesine Roman Enstitüsü kurulacak. Tüm bunları gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi. 
Toplantının sonunda Kırklareli AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz Milletvekili Şenol Gürşan’ın eşi Cemile Gürşan’ın yaptığı Parti çalışmalarından dolayı çiçek takdim etti. (Serkan Koçtürk) 
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here