Vekil Dibek’ten “Su”dan sorular

33
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli ve Trakya Bölgesi içerisindeki birçok göl ve derelerin açılan ocaklar nedeniyle kirlenerek suların azaldığını belirtti.
HABER MERKEZİ
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli ve Trakya Bölgesi içerisindeki birçok göl ve derelerin açılan ocaklar nedeniyle kirlenerek suların azaldığını belirtti.
Vekil Dibek, bu konuyla ilgili olarak hazırladığı soru önergesini Orman ve Su İşleri Bakanı Veysil Eroğlu tarafından cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.
Sunulan soru önergesinde şu sorular yer aldı:
“Seçim Bölgem Kırklareli ili sınırları içerisindeki birçok göl, dere vb. açılan ocaklar nedeniyle kirlenme ve su azalması gibi olumsuzluktan etkilenmektedir. 
Buna göre,
1- İnece Deresi’nin Kuleli noktasında 1974’ten günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 1974’ten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
2- Teke Deresi’nin İnece noktasında su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? İlk kaydın tutulduğu tarihten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
2- Teke Deresi’nin Eriklice noktasında 1989’dan günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 1989’dan günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
3- Çimenli Deresi’nin Kadıköy noktasında su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? İlk kaydın tutulduğu tarihten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
4- Şeytan Deresi’nin su akacağı noktasında 2000’den günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 2000’den günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
5- Anaçay’ın Misinli noktasında 2000’den günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 2000’den günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
6- Tunca Deresi’nin su akacağı noktasında 2000’den günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 2000’den günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?
7- Vize’ye su sağlayan Karpuzkaldıran’ın Vize’ye su aktardığı noktada su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? Karpuzkaldıran Kaynağı’nın bağlandığı 1970’ten günümüze yıllar ve aylar itibari ile ne kadar su Vize’ye aktarılmaktadır?
8- Ergene’nin doğduğu kaynaklarında su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? İlk kaydın tutulduğu tarihten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır? 
9- Ergene’nin Meriç’e döküldüğü  yerde  su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? İlk kaydın tutulduğu tarihten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır? 
10- Yıllar bazında Ergene Kaynakları’ndaki su kalitesi ile Meriç Nehri’ne döküldüğü yerde ki su kalitesi kayıtları tutulmuş mudur?  İlk kaydın tutulduğu tarihten günümüze yıllar itibari ile su kalitesi oranları nasıldır?
11- Kocakaynak Düdeni’nin 1970’ten günümüze su akışı ölçümleri yapılmış mıdır? 1970’ten günümüze yıllar itibari ile su akışı oranları nasıldır?” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here