Vecdi Gündoğdu; “İl Başkanlığına adayım”

20
14 Nisan 2012 Cumartesi günü CHP Babaeski İlçe Kongresi yapıldı. 
Haber-Yorum: Özkan Başaran
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in Divan Başkanlığı yönetiminde gerçekleşen CHP Babaeski İlçe Kongresi uzun süre unutulmayacak tartışmalara sahne oldu. Türkiye’de CHP’nin kalesi olarak bilinen Babaeski ilçesine yakışan nitelikte bir Demokrasi Şöleni yaşandı.
Önceki Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer’in sert bir konuşma yaparak, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’yı eleştirmesi kongreye damgasını vurdu. Önceki Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer’in sert eleştirilerine rağmen salondan en küçük bir yakışıksız ve olumsuz bir sesin bile çıkmaması Divan Başkanı Manisa Milletvekili Hasan Ören’i şaşırttı. Divan Başkanı bu şaşkınlığını şu anlamlı sözlerle dile getirdi; “Genel Merkeze bu eleştirileri ileteceğim. Gittiğim her yerde CHP Babaeski Örgütü’nün bu hoşgörülü ve demokratça davranış biçimini anlatarak örnek göstereceğim” dedi.
Kongrenin en önemli anlarından biri de CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan Eski Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun yeniden İl Başkanlığı’na aday olduğunu resmen açıklamasıydı. Vecdi Gündoğdu yoğun alkışlarla kürsüye konuşmasını yapmaya geldi. Bir toplantıya katılmadığı için görevden alınmasının haksızlık olduğunu PM. Üyesi Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’in gözlerinin içine bakarak söyledi. Sözlerinin sonunda da “CHP Kırklareli İl Başkanlığına Aday’ım” deyince salondaki partililer ve delegelerin uzun süren ıslıklar eşliğinde alkış sesleriyle destek buldu. Mevcut İl Başkanı İhsan Kazan’ın ilçe kongrelerinde adaylığını açıklamasından sonra, Vecdi Gündoğdu’da resmen İl Başkanlığına Adaylığı’nı açıklayan ikinci CHP’li oldu.
CHP kulislerinden aldığım duyumlara göre, Merkez İlçe’de Vecdi Gündoğdu’nun desteklediği Şahabettin Vardar Listesinin seçim kazanmasından sonra delege üstünlüğü Eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun lehine döndü.
İlçe Kongreleri’nin sona ermesinden sonra CHP’de gözler Mayıs Ayında Yapılacak İl Kongresi’ne çevrildi.
Lüleburgaz’da Turabi Kayan’in İlçe Başkanlığı’na seçilmesinden sonra Kırklareli CHP siyasetinde çok farklı bir tablo ortaya çıktı. 
200’ün üzerinde İl Delegesiyle Lüleburgaz, İl Başkanını belirleyecek konumda. Kırklareli bazında Toplam İl Delegesi’nin nerdeyse yarısını Lüleburgaz İlçesi oluşturuyor. Görevden alınan CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Zevcan Açar’ın İl Yönetimi’nde Başkan Yardımcısı görevini üstleneceği konuşulurken, Lüleburgaz’ın İl Yönetimi’nde ağırlığını hissettirmek için en az 8 İl Yöneticisi istediği de kulislerde yankılanıyor. Vekilsiz kalmayı bir türlü içine sindiremeyen Lüleburgazlılar bu kez işi şansa bırakmayacaklar. Turabi Kayan’ın birleşik güçlere karşı seçim kazanması Lüleburgaz’ı kilitlemiş. Başkan Türabi Kayan, öyle bir il delege listesi yapmış ki, tabiri caiz ise çivi sökülmez. Kısacası Başkan Turabi Kayan’ın okeylemediği bir aday kolay kolay İl Başkanı seçilemez. Mevcut CHP İl Başkanı İhsan Kazan’dan sonra Vecdi Gündoğdu’nun da İl Başkanlığı’na aday olduklarını resmen açıklamaları, başka adayların çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Kulislerde konuşulan başka isimler de var. Örneğin Oğuz Sevim adı öne çıkanlardan birisi. Tuna Soykan ve Hasan Dağ isimleri de cılız da olsa konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde bölge dengeleri ve çeşitli siyasi pazarlıklardan hangi adayın seçimi kazanacağı net olarak ortaya çıkacaktır. Ancak herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki;  eski İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun önüne geçilmez. Hatta Vecdi Gündoğdu’nun karşısına başka aday bile çıkmaz. CHP İl Kongresi büyük bir mucize olmazsa Vecdi Gündoğdu’nun İl Başkanlığı ile sonuçlanır. CHP Örgütü için hayırlı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here