“Ve Yeniden Perde” Lüleburgaz’da açılıyor

18
Lüleburgaz Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen ‘’Ve perde… Hayatın bütün renkleri sahnede…’’ Tiyatro Projesi bu tiyatro sezonunda da devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Ve perde… Hayatın bütün renkleri sahnede…’’ Tiyatro Projesi kapsamında sahnelenecek oyunlar bu yıl da Aşkiye&Neşet Çal Sahnesi’nde Lüleburgazlı tiyatroseverlerle buluşacak. Gösteriler ‘’Renkler Ülkesi’’ adlı çocuk oyunun sahnelenmesiyle başladı. 
Lüleburgazlı tiyatro sanatçısı Utku Çorbacı’nın Sanat Yönetmenliği’ni üstlendiği proje kapsamında geçtiğimiz yıl sahnelenen gerek çocuk oyunları gerekse büyük izleyiciler için sahnelenen tiyatro gösterileri binlerce Lüleburgazlı tiyatro severle buluşmuş ve ilgiyle izlenmişti.
Haziran ayına kadar sürecek proje kapsamındaki oyunlar bu yıl da Aşkiye&Neşet Çal Sahnesi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek ve oyunların biletleri Lüleburgazlı tüm çocuklara tek tek ulaştırılacak.
Bu yıl proje kapsamında sahnelenecek oyunların yanı sıra ‘’Oyunculukta Beden Kullanımı’’ ve ‘’Şan ve Diksiyon Eğitimi’  kursları açılacak. ‘’Oyunculukta Beden Kullanımı’’ kursunu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konsevatuarı Tiyatro Bölümü mezunu ve yüksek lisansını aynı üniversitede ‘’Oyunculukta Bedensel Farkındalık’’ teziyle veren İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Tuğba Karabey verirken, ‘’Şan ve Diksiyon Eğitimi’’ ni Tiyatro Sanatçısı Cansu Demirci verecek. Ücretsiz gerçekleşecek kurslara 16 yaş üzeri tüm tiyatro gönüllüleri katılabilecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan projenin Sanat Yönetmeni Utku Çorbacı bu sezon Lüleburgazlı tiyatroseverleri yine birbirinden güzel oyunların beklediğini belirterek şunları dile getirdi; ‘’Lüleburgaz’da gerçek bir Rönesans hareketi yaşanıyor. Lüleburgaz Belediyesi’nin insana yaptığı yatırım kentimiz ve bölgemiz sınırlarını aşmış durumda. ‘’Ve perde… Hayatın bütün renkleri sahnede…’’ Projesiyle de bizler elimizden geldiğince sanatımızı Lüleburgaz’a sunmaya gayret ediyoruz. Tabii ki bunu Lüleburgaz’daki tiyatroseverlerle birlikte yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl sahnelediğimiz oyunlar binlerce çocuğa ve Lüleburgazlı tiyatro severe ulaştı ve büyük beğeni topladı. Lüleburgaz’da perde açan tiyatroların bir araya gelmesiyle oluşturulan tiyatro topluluğunun sahnelediği ‘’Şu Çılgın Türkler’’ oyunu, kentteki tiyatro hayatına yeni bir soluk getirdi ve yeni tiyatro topluluklarının temellerini attı. Bu yıl da yeni katkılarla kentin tiyatro hayatını hep birlikte bir adım daha ileriye götürmeye çalışacağız. Şunu unutmamak gerekir ki, İtalya’daki orta çağ karanlık ve çıkarcı zihniyeti Giordano Bruno’yu yakarak öldürmüş, Galileo’ya işkence etmiş ancak rönesansın doğuşunu engelleyememişlerdir. Kentimizde yaşanan bu rönesans hareketini göremeyenlerde şunu unutmasınlar; Giordano Bruno öldü ama dünya hala dönüyor.’’ 
Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ise şunları söyledi; “Ata’mızın “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir!” sözünü bir kez daha hayata geçirerek bu yıl ikincisini düzenlediğimiz ‘’Ve perde… Hayatın bütün renkleri sahnede!..’’ etkinlikleriyle geleceğimizin umudu çocuklarımızı birbirinden eğlenceli ve eğitici tiyatro oyunlarıyla buluşturmanın sevincini yaşıyoruz. Çocuklarımız, izleyecekleri bu oyunlarla hem eğlenecek hem öğrenecekler. Tiyatronun hayal dünyalarında açacağı farklı pencerelerle öğrendiklerini harmanlayarak geleceğin çağdaş Türkiye görüntüsünü oluşturacaklar.  ‘’Kültür bir kentin soyadadır’’ diyerek çıktığımız bu yolda, sanat ışığıyla aydınlanmış bir geleceğin tüm çocuklarımızı kucaklamasını diliyor ve iyi seyirler diliyorum’’ dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here