Ve nihayet Ergene Nehri’nden su içilebilecek

10
* Trakya’nın kanayan yarası durumunda bulunan Ergene Nehri’ndeki
kirliliğin önlenmesi amacıyla Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından,
yapılacak yatırımla, endüstriyel kirlilikten evsel atık sulara kadar
tüm kirletici faktörler kontrol altına alınacak.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından kirlilik sorunu yaşanan Ergene Nehri’nin, içme suyundan sonraki en iyi kalite suya kavuşmasını sağlayacak bir projenin hazırlatıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Meriç-Ergene Havzası’nı kapsayan proje çerçevesinde, seçilecek alternatife göre 285 ila 410 milyon avro arasında bir yatırımla, endüstriyel kirlilikten evsel atıksulara kadar tüm kirletici faktörler kontrol altına alınacak. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Üniversite ve Çevre Danışmanlık Firması işbirliği ile Ergene için proje hazırlattı.
“Meriç-Ergene Havzası Endüstriyel Atık su Yönetimi Ana Plan Çalışması” ile başta Ergene olmak üzere kirlilik sorunu ortadan kaldırılırken, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’yi kapsayan bölgenin atık su arıtımı sorunu çözülecek.
* Arıtılan atık su ile HES kurulacak
Rapor ile sunulan alternatiflerden hangilerinin kullanılacağı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce karara bağlanacak. Projenin öngörülerinden bazıları şöyle:
– Tüm Ergene Nehri ve kollarında, halen dördüncü sınıf olan su kalitesi 3 yılda üçüncü sınıf, 5 ila 10 yılda ikinci sınıfa ulaşacak. Böylece içme suyundan sonraki en iyi kalite suya kavuşulacak.
– Endüstriyel atık sular mümkün mertebe toplanarak ortak ileri arıtma tesislerinde arıtılacak.
– Havzadaki yerleşimlerin Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri belediyeler tarafından en kısa sürede tamamlanacak.
– Seçilecek alternatife göre 285 ila 410 milyon avro arasında değişecek bir tutarda çevresel yatırım yapılacak.
– Kurulacak Atık su Tesisleri’nde arıtılacak sular 1.5 kilometrelik bir tünelle Marmara Havzası’nda kurulacak Hidroelektrik Santral’de (HES) kullanılacak. Böylece yatırım maliyetlerinin bir bölümünün karşılanması için finansman yaratılacak. Ayrıca arıtılmış atıksu Marmara Denizi dibine deşarj edilecek. Bu işlem ile Ergene’ye atıksu dahi deşarj edilmezken, arıtılmış olduğu ve deniz dibine deşarj edileceği için Marmara Denizi’ne de zarar verilmeyecek.
– Finansal kaynak olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kredileri, Çevre ve Orman Bakanlığı Fonları, Kamu-Özel Sektör İşbirliği, Hazine ve öz kaynaklardan yararlanılacak.
– Atık su deşarjına karşı güçlü bir izleme-denetim sistemi kurulurken, caydırıcı cezalar uygulanacak.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here