“Vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve kazasız tatiller dileriz”

7
Yaz aylarının girmesi ile birlikte tatil sezonunun başladı. Kırklareli Valiliği tarafından sağlıklı, mutlu ve kazasız tatiller dileyerek yapılan açıklamada, tatile çıkacak olan vatandaşların araçlarının yazlık bakımlarını mutlaka yaptırılması gerektiğini ve tatil beldelerine giderken trafi…


HABER MERKEZİ
Yaz aylarının girmesi ile birlikte tatil sezonunun başladı. Kırklareli Valiliği tarafından sağlıklı, mutlu ve kazasız tatiller dileyerek yapılan açıklamada, tatile çıkacak olan vatandaşların araçlarının yazlık bakımlarını mutlaka yaptırılması gerektiğini ve tatil beldelerine giderken trafik yoğunluğunun az olduğu yolların tercih edilmesi gerektiğini belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giymeyiniz. Sabah hafif bir kahvaltı yapınız, yola kesinlikle aç çıkmayınız. Ağır ve yağlı gıdalardan kaçının, yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri mutlaka kullanılmalı.
Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı. Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli.
Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı. Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli. Araç camları kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli.
Gözlerin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikler uygun şekilde ayarlanmalı ve mümkünse ultraviyole ışınlara karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanılmalı. Otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başında iken dikkati dağıtmayacak şekilde yanındakilerle konuşulmalı.
Özellikle yeni ehliyet sahibi olanlar yeterli sürücülük deneyimine sahip olduktan sonra araçları ile uzun seyahatlere çıkmalı, tecrübeli sürücüler de aracına ve sürücülük becerilerine güvenerek kendilerini, yakınlarını ve tüm yol kullanıcılarını gereksiz şekilde riske atmamaya özen göstermeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kural ihlalinde bulunmamalı, kuralların her yerde geçerli olduğu unutmamalıdır.
Kırklareli Valiliği olarak, vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve kazasız tatiller dileriz” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here