Vatandaşlar Yayla Parkı’nın yeniden faaliyete geçmesini istiyor

20
15 günden beridir kapalı olan Yayla Parkı’nı mesken tutan tinerciler
parkın etrafında iş yapıp ikamet eden vatandaşları canından bezdiriyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi Mehmet Akyürek Yayla Parkı 15 günü geçkin bir süredir faaliyet göstermiyor. Uzun yıllardır parkı kullanan Yayla Mahallesi sakinleri parkın faaliyette olmayışını fırsat bilen bazı kötü niyetli kişilerin parka zarar vererek parkta içki içip etrafı rahatsız ettiklerini belirtiyor.
Gazetemize gelerek duyarlı bir yaklaşım içerisinde konu ile ilgili bilgiler veren aynı zamanda mahalle sakini ve parkın yanında esnaflık yapan Hülya Erik, parka gece geç saatlerde bazı kötü niyetli kişilerin gelerek parka zarar verdiklerini, parkın etrafında ikamet edenlere de rahatsızlık verdiklerini belirterek şöyle konuştu;
"Kırklareli Merkez Yayla Mahallesinde ikamet ediyorum. Mahalle sakinleri olarak bir sıkıntımız var. Bu sıkıntıyı gazete aracılığı ile duyurmak istiyoruz. Gazeteye bilgi vermem için komşularım benden ricada bulundu. Yayla Parkı kapandığından beri hapçı ve tinerci kişilerin mekanı haline geldi. Bu kişiler parka ve parkın etrafında bulunan tarihi yapılara zarar veriyorlar. Kız çocuklarını kandırmaya çalışıyorlar. Benim kızımı da bir defasında alıp İstanbul’a götürdüler. Mahallemizde bulunan yaşlı insanlar Yayla Parkı faaliyetteyken paktan faydalanıyorlardı. Ama artık faydalanamıyorlar. Polis gelip Yayla Parkı’nın içinde arabası ile yatıyor. Sıkıntımızı polise söylediğimizde bize; “Şikayetinizi gidin 155’e bildirin” diyor. 155’i arıyoruz geliyorlar hiç bir şey bulamıyorlar çıkıp gidiyorlar.
Bu konu ile ilgili belediyeye başvuruda bulundum. Onlardan parkın açık kalmasını istedim. Komşularımda aynı şekilde başvuru yaparak bir vatandaşın Yayla Parkı’nı çalıştırmasını istedi. Kimse çalıştırmıyor. Kırklareli Belediye Başkanlığı Yayla Parkı’nın çalıştırılmasına izin vermiyormuş diye duyuyoruz. Parkın ihalesi olacak şeklinde vatandaşa cevaplar verip vatandaşların müracaatlarının geçiştirildiğini duyuyoruz. Zabıtalar gelip kapı ve pencereleri kontrol ediyorlar. “Yok bir şey” deyip gidiyorlar. Kırklareli Belediye Başkanlığı bu duruma karşı ilgisiz kalıyor. Bu sıkıntımıza bir çözüm bulunarak Yayla Parkı’nın açılmasını istiyoruz. Kırklareli Valiliği’ne müracaat edeceğim. Orası da olmaz ise mahalle sakinleri olarak imza toplayıp bu imzaları Ankara’ya göndereceğiz. Yayla Parkı yeniden faaliyete geçer geceleri de aydınlatılması yapılıp güvenliği sağlanır ise bizim için çok iyi olacak.”
Kendisinin dul bir bayan olduğunu belirten Hülya Erik, Yayla Parkı kenarında seyyar olarak çay satarak ekmek parasını kazandığını ve kızını okutmaya çalıştığını belirtti. Yaşlı ve şizofren hastası olan bir annesi olduğunu ifade eden Hülya Erik, durumunun olmaması nedeni ile annemsi için sadece bakım yardımı aldığını söyledi.
Hülya Erik anlattığı kişilerin kendi evine de zara verdiklerini belirterek; “Bahçeli bir evde oturuyorum. Kömürlük camından içeri evin altına giriyorlar. Evin altını sökmeye çalışıyorlar. Her gün korku içinde yaşıyorum. Bizim bu sıkıntılarımız ile hiç kimse ilgilenmiyor.” şeklinde konuştu.
Yayla Parkı’nın hemen karşısında ikamet eden Emekli Sedat Sunal, eşi Aynur Sunal ve kardeşi Sevgi Zinciroğlu’da aynı durumda olduklarını belirterek uzun bir süredir yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Sedat Sunal, ayaklarımın tutmaması yüzünden koltuk değnekleri ile önceki yıllarda güçlüklede olsa parka giderek vakit geçirdiğini, her bahar mevsiminde Yayla Parkı’nda oturup temiz hava aldığını ama bu yıl parkın kapalı olmasının kendisini üzdüğünü ifade ederek şunları söyledi;
“Belediye Başkanımız buranın tadilata gireceğini söyledi ve park uzun süredir faaliyet göstermiyor. Bunu fırsat bilen bazı kendini bilmez insanlar parkın bahçesinde içki içip gece geç saatlere kadar bağırıp çağırıyorlar. Bizde bu durumdan çok rahatsız oluyoruz. Park sahipsiz kaldığından beri özellikle roman vatandaşların çocukları hiç kimseye aldırış etmeden duvarlara tuvaletini yapıyor.”
Sevgi Zinciroğlu ise gece olunca evinin önüne kamyonlar geldiğini, içinden çıkan kişilerin içki içip şişeleri evinin duvarına vurduklarını belirtti. Parkın sınırları içinde kalan elektrik trafosunun yanına yeni bir trafo yapıldığını ifade eden Sevgi Zinciroğlu, parkın duvarının yıkıldığını, öylece yıkık dökük kaldığını, buraya bir çeki düzen verilmesi gerekirken hiçbir çalışma yapılmaması nedeni ile çirkin bir görüntünün oluştuğunu kaydetti. Sevgi Zinciroğlu; “Devletimizden ricamız buraların biran önce düzene sokulması, Yayla Mahallesi köy mahallesine döndü. 8 Nisan 2011 Cuma günü Kırklareli Valisi Mustafa Yaman mahallemize geldi. Bende kendisi ile konuştum. Kendisine parkı işaret ederek içler acısı halini gösterip kötü durumda olduğunu söyledim. Kendisi bana; “Siz merak etmeyin gerekeni yapacağız” dedi. Sayın valimizden gerekenin yapılmasını bekliyoruz.” dedi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here