“Valimizin, sözlerini kötü niyetle söylemediğine inanıyoruz”

6
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan Vali Aydoğdu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundular

* Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan, Vali Cengiz Aydoğdu ile görüştüklerini ve sarfettiği sözleri kötü niyetle söylemediği kanaatine vardıklarını ifade ettiler.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun Bolu’da düzenlenen “Abant Platformu”nda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile ilgili olarak sarfettiği sözleri kötü niyetle söylemediği kanaatinin kendilerinde oluştuğunu belirttiler.
* “Sözleri kötü niyetle söylediğini düşünmüyorum”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Vali Aydoğdu’yu tanımadığını ve olağan olarak da tepki gösterdiğini belirten Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan şunları kaydetti:
“Kendisiyle görüştük kötü niyetle söylediğini düşünmüyorum. Kelimeler tabi ağır ve yanlış kelimeler ama basında yer aldığı gibi o amaçla söylenmediğine inanıyoruz. Biz Valimizi tanıyoruz, 1 yıldır birlikte çalışıyoruz. Onun karakterini, kişiliğini yapısını biz biliyoruz. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ne bilecek ki Valimizi. Ama şimdi Milletvekilimiz Turgut Bey anlatmıştır. Bir daha gündeme getirmedi, açıklama da yapmadı ve üstüne gitmedi.
Biz Valimizle görüştük. Ne niyetle söylediğini bize anlattı. Benim şahsen iyi niyetinden bir şüphem yok. Usulen hakkında soruşturma açılmıştır. Ama sonucu ne olur bilmiyorum. Ben CHP Teşkilatını temsil etmem tabiî ki ama benim bilgim dahilinde CHP Kırklareli İl Başkanlığı’nın suç duyurusunda bulunma gibi bir düşüncesi girişimi yok, olacağını da sanmıyorum. Olayı kötü bir anı olarak kapatmak istiyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı “Soruşturmanın açılmasına gerek yok, zaten bunlar AK Parti’nin Valisi” dedi. Tabiî ki çok sayıda onu örnek teşkil edecek Türkiye’de basına yansıyan Valiler görüldü, öyle düşünmesi de normal. Valiler tabiî ki hükümetinde temsilcisidir ama öncelikle devletin temsilcisidir. Hatta halk arasında Devletin Valisi sözü daha çok bilinir. Bu nedenle biz Valilerimizin genelde Devletin Valisi olmasını, siyasi ayrım yapmamasını tercih ederiz.
Zaten iktidara mensup kişiler bir şekilde işlerini hallederler. Vali daha çok işlerini halledemeyen muhalefet işlerine lazımdır. Çok önemli bir haksızlığa uğramıştır ama siyasi iktidardan yana değildir. Belki bunu Vali’ye anlatırsa bunu bir şekilde halleder. Ama zaten iktidara mensup bir insansa onu Vali’nin dışında da telafi imkanları vardır. Bu nedenle ben Valilerin siyasi anlamda tarafsız olmasını tercih ederim ve doğrusuda budur.
Kırklareli Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatlı olarak valinin bunları kasıtlı söylemediği konusunda rahat değiliz. Çünkü herkes tanımıyor ki Vali’yi. Partililerden o kelimeyi duydukları zaman çok sayıda baskı oluştu üzerimizde. Tanıyanlar olarak bizler tanırız, bizler CHP’li değil miyiz? Biz inansak en sert tepkiyi ilk ben gösteririm, İl Başkanı gösterir. Bir senedir tanıyoruz ve tekrar görüşmelerimizde bile bize o ihtimali vermedi. Kötü niyetli kasıt aramadığımız için tepki vermedik. Yoksa tepki gösterilmeyecek bir olay değil. Milletvekili, Belediye Başkanı özel bir tepki göstermiyor. Demek ki kasıt yok.
* “Valimiz akademik değerlendirme yapmış”
Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan’da, CHP’ye böyle bir şeyin söylenmemesi gerektiğini ancak Vali Aydoğdu’nun akademik bir değerlendirmede bulunduğuna inandığını belirterek şunları kaydetti:
“Vali Bey’in 1 yıllık icraatlarını biliyoruz. Böyle bir şeyi söylememesi gerekirdi. Ama bir akademik değerlendirme yaptığını ifade ediyor Sayın Valim. Ama CHP’nin kapatılması gibi bir şey söyleyemez tabi. Cumhuriyeti kurmuş kadroların kuruduğu bir partiyi eleştirirken bir kaç defa düşünüp laf söylemek lazım. Böyle bir sürçü lisan olması diyelim ama Vali Bey’i kötü biri olarak görmüyoruz. O nedenle tepkimizi koymadık böyle bir şeyde çok tepki gösterebilirdik. Partili kamuoyu bizi başkanın söylediği gibi baskı altında tutmaya devam ediyor. Ama kötü niyetli girişim değil bu akademik değerlendirme yapmış sadece.” (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.