Vali Yaman’dan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası”na destek

12
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sayın Başbakanımızın direktif, bilgi ve destekleri ile yurt genelinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlattı.
HABER MERKEZİ
Bu kapsamda 05 Şubat 2013 Salı günü TMO Kırklareli Şube Müdürü İhsan Çakır, Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı ziyaret ederek kampanya hakkında bilgiler verdi.
Ekmeğin üretimi ve tüketimi aşamalarındaki israf konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve ekmek israfının önlenmesine katkı sağlanmasını hedefleyen kampanyaya Vali Mustafa Yaman’da destek vererek;
“Kırklareli’nin 2012 yılı buğday üretimi 415 bin tondur. Ülkemizde ekmek israfı nedeniyle heba olan yıllık buğday miktarı ise 542 bin tondur. Görüleceği üzere, Kırklareli’nin bir yıllık üretiminin yaklaşık 1,3 katı buğday israf edilmektedir. Her vatandaşımız tüketebileceği kadar ekmeğini alsın. Yapılan araştırmalara göre bir yıllık ekmek israfının bedeli 1,5 milyar TL ve ekmek israfından dolayı heba olan yıllık buğday miktarı 542 bin ton. Çöpe atılan bu parayla, yüzlerce okul, hastane, yurt, kilometrelerce yol ve köprüler yapılabilir” dedi.
17 Ocak 2013 tarihinde, Ankara’da TOBB Tesisleri’nde, Sayın Başbakanımızın teşrif ettiği bir toplantıyla start alan kampanya kapsamında, TMO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, Türkiye’de bir günlük ekmek üretimi 101 milyon adet, bir günlük ekmek tüketimi 95 milyon adet,  bir günde çöpe atılan ekmek sayısı 6 milyon adet, bir yılda çöpe atılmak suretiyle israf edilen ekmek sayısı 2 milyar 100 milyon adet, bir yıllık ekmek israfının bedeli 1,5 milyar TL ve ekmek israfından dolayı heba olan yıllık buğday miktarı 542 bin ton’dur. Çöpe atılan 1,5 milyar TL ile; 80 Hastane, 500 Okul, 500 km Yol, 500 Öğrenci Yurdu veya onlarca Köprü yapılması mümkündür. İsraf edilen ekmek bedeli ile neler yapılabileceği dikkate alındığında, yurdumuzdaki ekmek israfının maddi boyutu daha da iyi anlaşılıyor. (Savaş Eskici)
      
      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here