Vali Yaman; “Kırklareli yerli ve yabancı yatırımcıların göz bebeği durumunda”

27
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “Kırklareli, Avrupa’ya açılan Dereköy Sınır Kapısı ve Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada Limanı ile yerli ve yabancı yatırımcıların göz bebeği durumunda. Son yıllarda yabancı yatırımcıların OSB’ye ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli’nin yerli ve yabancı yatırımcıların "göz bebeği" olduğunu söyledi. Yaman yaptığı açıklamada, 2009’da kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 26 fabrikanın üretim yaptığını belirtti. OSB’de yerli ve yabancı firmalar tarafından 800 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Yaman, 1,5 milyar dolarlık işin de devam ettiğini anlattı. 
Mustafa Yaman; "Kırklareli Avrupa’ya açılan Dereköy Sınır Kapısı ve Karadeniz’e kıyısı bulunan İğneada Limanı ile yerli ve yabancı yatırımcıların göz bebeği durumunda. Son yıllarda yabancı yatırımcıların OSB’ye ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz. OSB’miz hızla gelişmekte. 367 hektar büyüklüğündeki sanayi bölgesi her türlü yatırıma uygundur. OSB’deki fabrikaların yapımı tamamlandığında işsizlik oranının ciddi manada düşeceğine inanıyorum" diye konuştu. 
Sanayi Bölgesi’nde şu anda 3 bin 500 kişinin istihdam edildiğini, tüm yatırımların tamamlanması durumunda bu sayının 10 bine ulaşacağına inandığını ifade eden Yaman, OSB’nin, gerek fiziksel gerekse finansal planlama, uygulama ile yatırımcı-devlet işbirliği açısından Türkiye’de müspet bir örnek olduğunu vurguladı. 
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; "Kırklareli OSB 2013 yılı itibariyle ülkemizde inşaatına başlanan en büyük sanayi yatırımlarından birkaçını barındırıyor. Ayrıca 2014 yılının ikinci yarısına ulaştığımız bu günlerde, Kırklareli OSB uluslararası ilaç firmalarının ilgi odağında yer almaktadır. OSB bitirilmiş alt yapısıyla örnektir. OSB’de ayrıca doğalgaz kullanılmaktadır. Su ihtiyacı ise Kırklareli Barajı’ndan karşılanmaktadır" bilgisini verdi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here