Vali Yaman; “Enerjiyi verimli kullanmada örnek il olmak istiyoruz”

25
* Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “Biz enerji yatırımlarında Türkiye’de önemli bir bölgeyken verimli kullanımda da örnek olmak arzusundayız” dedi.

HABER MERKEZİ
Enerji Verimliliği Derneği’nin Kırklareli Şubesi, Kırklareli Ticaret Borsası bünyesinde 24 Mart 2014 Pazartesi günü saat 12.30’da düzenlenen tören ile açıldı.
Düzenlenen törene; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Defterdarı Sacide Şakar, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar,  kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş,  Sivil Toplum Örgütleri’nin Başkan ve Temsilcileri katıldı.
* Altıntel; “Enerji tasarrufunda bizlere büyük görevler düşüyor”
Programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Ticaret Borsası ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Turhan Altıntel enerjinin verimli kullanılmasının önemine değinerek; Enerji Verimliliği Derneği, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir projesidir. Bu projeye Başbakanımızın eşi de destek veriyor. Enerji stratejik konumu itibariyle dünyada ve bölgesinde güçlü bir ülke olma yolunda emin ve hızlı adımlarla ilerlemekte olan Türkiye’nin gelecekle ilgili planları arasında enerji kaynakları önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye ekonomisinin son 10 yılda gerçekleştirdiği ekonomik performans ile birlikte üretimin temel girdisi olan enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Ekonomik büyüme hızının artmasıyla beraber enerji tüketimi de artmaya hızlı bir şekilde devam etmektedir. Yeterli enerji kaynakları bulunmayan Türkiye enerjiyi zorunlu olarak dışarıdan ithal etmek durumundadır. Bu zorunluluk ekonomik büyüme artışıyla birlikte toplam ithalatı arttırırken enerji ithalatını toplam oran içerisinde arttırmaktadır. Bu durum cari dengenin enerji ithalatına bağlı olarak sürekli açık vermesine neden olmaktadır. Türkiye’nin en büyük sorunu cari açıktır. Yaklaşık 75-80 milyar dolar olan bu cari açığın enerjiye verdiğimiz para yüzde 50’dir. Buda çok büyük bir rakamdır. Dolaysıyla enerjinin hem üretilmesinde, hem de tasarruflu kullanılmasında bizler çok büyük rol oynamaktayız. Dolayısıyla bu cari açığı aşağı indirmek için hem enerji alanlarındaki yatırımları hızlandırmamız lazım, hem de tasarruf bilincini insanlara, vatandaşlara yerleştirmemiz lazım.
Ev hanımlarının ufak bir tasarrufu ile birlikte Türkiye’de yılda 4 milyar dolar tasarruf sağlanmakta, buda sanayi, ulaşım ve yalıtım da eklenirse yaklaşık 15 miyar dolar tasarruf sağlamaktadır. Dolayısıyla bölgemizde bizlere çok büyük görev düşmektedir.”
* Yaman; “Bölgemizde örnek bir il olmak istiyoruz”
Yaman, Kırklareli Ticaret Borsası’nda düzenlenen Enerji Verimliliği Derneği açılış töreninde yaptığı konuşmada, Trakya Bölgesi’nin Türkiye’deki enerji yatırımları konusunda önemli bölgelerden biri olduğunu söyledi.
Bölgedeki kaynakları iyi kullanarak enerji tasarrufunun da sağlanması gerektiğini ifade eden Yaman, "Trakya bölgesi Türkiye’nin enerji yatırımlarında da önemli bölgelerden bir tanesi olmakta. Fazla enerji üreten, fazla yatırım yapan bir bölgede bu üretilenlerinde tasarruflu kullanılması önemli. Biz enerji yatırımlarında Türkiye’de önemli bir bölgeyken verimli kullanımda da örnek olmak arzusundayız. Hükümetimizin ve Derneğimizin yapmış olduğu ENVER Projesi’ni hepimiz biliyoruz. 2023’ü ve 2071’i hedef koyan bir Türkiye dünyada ilk 10 ekonomi arasında girmek istiyor ve bu açıdan kaynaklarımızı en verimi ve tasarruflu bir şekilde kullanmak zorundayız" diye konuştu.
* Çağlar; “10 yılda 16 bin okul”
Sanayide enerji verimliliği için kamu, sivil toplum ve özel sektörü bir araya getiren Enerji Verimli Sanayi Projesi’nin ekonomiye katkısını ve OSB’lerde yapılacak çalışmaları değerlendiren Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar, sanayi kuruluşlarında Enerjide Verim Artırıcı Proje (EVAP) uygulaması yapılabilecek 13 alandaki iyileştirmelerle 10 yılda 65 milyar TL kazanç sağlanmasını hedeflendiğine dikkat çekti.
Çağlar, “Bu, 10 yılda 16.000 okul demek. Kişi başına daha az enerji tükettiğimiz halde, 1.000 Dolarlık milli hasılayı üretebilmek için gelişmiş ülkelere göre daha fazla enerji harcıyoruz. Enerji Verimliliği Derneği olarak enerjiyi her noktada verimli ve etkin kullanmak ve katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimini artırmak gerekliliğiyle faaliyetler gösteriyoruz. Enerji verimliliğini 2013’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ülke genelinde yürütülen Enerji Hanım Projesi kapsamında ev hanımlarına ve geçtiğimiz hafta başlayan Enerji Çocuk Projesi ile de genç nesillere taşıyoruz. Enerji Verimli Sanayi Projesi kapsamında verimlilik artışı sağlanabiliyor. İşletmelerin enerji faturalarını yüzde 30 azaltacaktır. Bu kapsamda buhar sistemlerinde yalıtımlı borulardaki kayıplar, yalıtımsız borulara göre %80-85 oranında daha az oluyor ve fırın sistemlerinde atık ısının geri kazanılmasıyla yüzde 45’e varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor. 2012 yılı birincil enerji tüketimimiz 120 milyon Ton Petrol Eşdeğerine (TEP) ulaşmıştır. 2012 yılı itibarıyla %72’si yurt dışından gelen toplam birincil enerjimizin %27’si sanayide, %26’sı konut ve hizmetlerde ve %14’ü ulaşımda harcanmıştır. Sanayide, binalarda ve ulaşımda enerji verimliliğinin iyileştirilmesiyle elde edilecek tasarrufun enerji değeri, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan üretebileceğimiz enerjiden daha fazladır. 10 yılda 65 milyar TL olarak saptanan enerji tasarrufu ile; 16.000 okul, 3.200 tam teşekküllü hastane, 7 Atatürk Barajı, 10 Havalimanı, 10 Boğaz Köprüsü, 6 ünite nükleer santral yapılabilmesi anlamına geliyor. Bu sonuçların Enerji Verimliliğinin ne kadar önemli olduğunu ve Verimlilik Artıcı Projelerden işletmelere uygun olanların tamamının uygulanması durumunda ne kadar büyük tasarruf edeceğimizi göstermektedir.” dedi.
Konuşmaların ardından Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Kırklareli Ticaret Borsası ve  Enerji Verimliliği Derneği Kırklareli Şube Başkanı Turhan Altıntel’e Şube Açılış Belgesi verildi. Turhan Altıntel tarafından günün anısına İbrahim Çağlar’a tabak hediye edildi. Kırklareli Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Enerji Verimliliği Derneği’nin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here