Vali Şahin; “Nehir ve göller, kontrol teknesiyle denetlenecek”

8
Edirne’deki nehir, göl, baraj ve sulama göletleri, "su ürünleri kontrol teknesiyle" denetlenecek.
HABER MERKEZİ
Edirne’deki nehir, göl, baraj ve sulama göletleri, "su ürünleri kontrol teknesiyle" denetlenecek.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Tunca Nehri kenarındaki bir tesiste, teknenin suya indirilişi dolayısıyla düzenlenen törende, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne ait su ürünleri kontrol teknesinin, caydırıcılık özellik taşıdığını söyledi.
Teknenin kendinden büyük işler yapacağını belirten Şahin, şöyle konuştu:
"Meriç’te, Tunca’da, Ergene’de, Arda’da… Eğer bizim söylediğimiz gibi devam ederse, Edirne balıktan boğulur. Bugüne kadar iç suları denetleyen bir sistemin kurulmaması büyük bir eksikliktir. Ne derler, zararın neresinden dönersen kardır. Geç olmak, hiç olamamaktan iyidir. Biz, geç de olsa bunu gerçekleştirdik. Açık söylüyorum Edirne’deki Meriç Nehri, bizim denizimizdir. Bizim denizimize mukayyet olmamız lazım."
* "Balık üretimi artacak"
Şahin, Edirne’de yılda 3.5 ton balık üretildiğini fakat tekne çalışmaya başladığında, gelecek yıl balık üretiminin 7 tonu geçebileceğini söyledi.
Edirne’de balıktan elde edilen geliri yükseltmek istediklerini belirten Şahin, şunları anlattı: 
"Buradan 50 aile yemek yiyorsa, bunu 100 aileye çıkaracağız. Buranın balığı nasıl bilmiyorum. İnşallah onu da tadacağız. İşte bu balığı daha fazla tadabilmek için bu tekneye ihtiyaç vardır. 4 kişilik ekibimiz baştan sonra nehirlerde kontrollerini yapacak. Burada kontrolün yanı sıra nehirlere kirli su bırakan, atık su bırakan kişilerin tespiti yapılacak. Bazı kuruluşlar, fabrikalar büyük evsel atık bırakabilir. Bu tekne 4,5 kilometredir ama yaptığı iş 50 kilometredir."
Şahin, konuşmasının ardından, can yeleği giyerek su ürünleri kontrol teknesiyle nehirde gezdi.  (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here