Vali Konağı ile İl Özel İdaresi Doğalgazlanıyor

14
* Kırklareli İl genel Meclisi, İmar ve Bayındırlık Komisyon raporunda
yer alan Vali Konağı ve Özel İdare Hizmet Binalarının Doğalgaza Dönüşüm
Projesi için 94 bin TL ödenek aktarılması konusunu kabul etti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayı 3. birleşimi 8 Aralık 2010 Çarşamba günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan başkanlığında yapıldı. Saat 11.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde bir önceki birleşime ait tutanak özeti okundu. Oy birliği ile kabul edilen tutanak özetinin ardından Gündemin 6. maddesi ile gündemin üçüncü maddesinin yer değiştirmesini teklif eden CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan’ın bu teklifi oy birliği ile kabul edildi.
* 2 hayırsever vatandaş belirlendi
Gündemin 6. maddesi olan Lüleburgaz İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2011 Yılında görev alacak 2 (iki) hayırsever vatandaşın seçilmesi teklifi görüşüldü. İl Özel İdaresi Yazı İşleri tarafından teklif edilen konu ile ilgili söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın, bu heyete geçen yıl görev yapan Metin Zağra ve Ahmet Erdal’ı önerdiklerini belirtti. Başkan Soykan önerilen bu isimleri oylamaya sundu. Yapılan oylama sonunda 8 çekimser oya karşılık önerilen isimler oy çokluğu ile kabul edildi.
* Doğalgaza dönüşüm için 94 bin TL aktarıldı
Gündemin 3. maddesi olan Valilik Makamınca yeniden görüşülmek üzere iade edilen 29.11.2010 tarih ve 164 sayılı 2011 yılı Bütçesinde İmar ve Bayındırlık Hizmetleri ile ilgili ayrılan ödenekler hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar görüşüldü. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nu okuyarak 2011 yılı Hazırlık Bütçesi birimlerinde hazırlanan ödenek tekliflerinin birleştirilip tekrar değerlendirildiğini belirtti. Bu kapsamda 50 bin TL Ambulans alımı, 10 bin TL Demirköy Arkeolojik Kazı Çalışması, 10 bin TL Aşağıpınar Kazı Çalışması, 5 bin TL Resim Fotoğraf ve El Sanatları ile uğraşan sanatçılara destek verilmesi, 5 bin TL Bolluk ve Bereket Şenlikleri’ne katılımın sağlanması, 14 bin 1 TL yedek ödenek tertiplerinden  alınarak Özel İdare Mülkiyetindeki taşınmazların büyük onarım giderleri projesine 94 bin 1 TL olarak aktarılmak istendiğini belirtti. Üye Karakoç komisyon kararı olarak Gençlik ve Spor Hizmetlerinden Kırklarelispor Kulübü amatör branşlara yardım projesi tertibini 50 bin TL alınarak, Birliklere yardım tertibine aktarılmak istendiğini belirtti.
Rapor üzerinde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Metin Güvenç, ambulans alımlarından aktarılan 50 bin TL’nin ambulans alımlarına olumsuz bir etki yapıp yapmayacağını sordu. Cevap veren Üye Karakoç, ambulans fiyatlarının içlerindeki donanıma göre değiştiğini, bu konuyu öncelikli olarak görülmesi gerektiğinde bir sıkıntı yaşamayacaklarını ifade etti.
Başkan Soykan, İl Özel İdaresi ve Vali Konağı’na yapılacak olan doğalgaz dönüşüm projesinin örnek teşkil edeceği için olumlu bir proje olarak gördüğünü belirterek METEM Binası’nın akıbetinin ne olacağını netleştirilmesini istedi. Meclis Üyeleri de bu konu ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu’nun okunmasını istediler.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Sadettin Kızman, İmar ve Bayındırlık Raporu’nu okuyarak 2011 Yılı Yatırım Programı’na alınan yol yapım çalışmasında yer alan Kavakdere Köyü’nün Kavakdere köy içi olarak, Karamesutlu Köyü’nün Karamesutlu köy içi olarak değiştirilmesini, Poyralı Tozaklı Kavşağı yapım yolunun Acil Afet Yapım Programı’nda yer almasından ötürü  İl Özel İdaresi Yapım Programı’ndan çıkarılmasına, Vali Konağı ve Özel İdare Hizmet Binalarının Doğalgaza Dönüşüm Projesi için 94 bin TL ödenek konulmasına ve METEM Binası Bakım ve onarım işinin aynı bölüme ilave edilerek karşılığına 0,1 TL ödenek konulmasının komisyon olarak uygun görüldüğünü belirtti.
Komisyon raporu sonrasında üyeler köy yol ağı programına alınan fakat Kaynarca Belediyesi’nin teknik bir hata yapmasından ötürü belli bir kısmının yapılamayan Kaynarca Beldesi yolu konusunda görüşmeler yaptılar. Bu konu hakkında uzun süren görüşmelerde üyelerin sorunun çözümü için öneriler sunmasına rağmen yolun ancak önümüzdeki yıl Eylül ayında yapılacak olan birleşimde ele alınarak çözülebileceği sonucuna ulaşıldı. Daha sonra Başkan Soykan her iki komisyon raporunu oylamaya sundu ve raporlar oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 4. maddesi olan Valilik Makamınca yeniden görüşülmek üzere iade edilen 30.11.2010 tarih ve 165 sayılı 2011 yılı İl Özel İdaresi Bütçesi ile ilgili karar üzerinde Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi maddesi 10 Aralık 2010 Cuma günü görüşülmesi gerektiği için bu madde görüşülmedi.
Gündemin 5. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 07.12.2010 tarih ve 6986 sayılı, 2010 Yılı sonu itibariyle İl Özel İdaresi Bütçesinde kullanılmayacağı anlaşılan tertiplerden 110 bin TL ödeneğin Diğer Personel tertibine aktarılması teklifi görüşüldü. İl Özel İdaresi Stratejik Geliştirme Müdürlüğü’nün teklifi ile ilgili görüş belirten Kırklareli İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara meclisin encümen faaliyetleri ve diğer personeller için açık kalacağı düşünülen kullanılmayacağı anlaşılan tertiplerden 110 bin TL’nin aktarılması gerektiğini belirtti. Konu ile ilgili söz alan olmayınca Başkan Soykan maddeyi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesini isteyerek oylamaya sundu ve madde oy birliği ile komisyona havale edildi.
Görüşmeleri yeterli bulan Başkan Soykan birleşimi kapatarak 4. birleşimin bugün saat 11.30’da yapılacağını belirtti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.