Vali Aydoğdu:“Kırklareli’nde çarpık sanayileşmeyi öngörmüyorum. Burası kültür, turizm ve eğitim vasıflarını yükseltmelidir”

27
Vali Aydoğdu:“Kırklareli’nde çarpık sanayileşmeyi öngörmüyorum. Burası kültür, turizm ve eğitim vasıflarını yükseltmelidir”

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, ilimizdeki görevine iştirakinden bu yana devam eden şehri tanıma, analiz etme, araştırma ve etüd yapma çalışmaları neticesinde suskunluğunu ilk kez bozdu ve dün yerel basın mensuplarıyla biraraya geldi.

Saat 10:00’da basın mensuplarına bir kahvaltı organizasyonu tertipleyen Vali Aydoğdu, buradaki konuşmalarında, Kırklareli’ne yönelik projelerini anlattı, basın mensuplarıyla olacak istişarelerin önemini vurguladı ve proje hazırlıklarıyla ilgili bilgiler verdi.

Vali Aydoğdu’nun düzenlediği ve Polisevi’nde gerçekleşen kahvaltıya daire amirleri olarak; Il Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Mehmet Yiğit, Vali Yardımcısı Ismail Gültekin, Il Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Valilik Basın ve Halkla Ilişkiler Müdürü Cengiz Halit Şen, Il Özel Idare Genel Sekreteri Raif Kelep, Il Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Sosyal Hizmetler Il Müdürü Hakan Yağan, Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Bayındırlık ve Iskan Il Müdürü Belkıs Akkan, Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin, Il Tarım Müdürü Erdinç Yazıcı katılırken, basın mensupları olarakta; Önadım Medya Grubu adına Önadım Gazetesi Yazı Işleri Müdürü Ferdi Kurtbayram ve muhabir Erkan Gökçen, Kırklar Haber Gazetesi Yazı Işleri Müdürü Nesrin Işık, Yeşilyurt Gazetesi sahibi Elmas Cankurt, Genel Koordinatörü Aydeniz Dereli, muhabirlerden Merve Cankurt, Savaş Eskici, Serpil Kan ve Gökhan Kan, Görünüm Gazetesi sahibi Halit Kaplan ve Yazı Işleri Müdürü Ertan Bayer, Hürfikir gazetesinden Fırat Çalışkan ve Tolga Ayan, Babaeski Söz gazetesinden Mürvettin Geyik, Anadolu Ajansı Kırklareli bürosundan Salim Tiran ve Özgün Tiran, Doğan Haber Ajansı il temsilcisi Ali Ümit Ülker, TRT il temsilcileri Ergin Dayanç, Timur Türkoğlu ve Tek Rumeli TV’den Selçuk Türkoğlu katıldı.

Zengin menüsüyle dikkat çeken kahvaltı organizasyonunda Vali Aydoğdu, ilk kez Kırklareli’ne yönelik geniş kapsamlı açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının da birer kamu hizmeti yaptığını vurgulayan Aydoğdu, Kırklareli’ndeki gözlemlerinde, basın sektöründe çalışan herkesin işini layıkıyla yaptığını gördüğünü söyledi. Aydoğdu, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

“Vatandaşlar bizlerin yaptığı işleri, sizin gözünüzden, sizin bakış açınızdan görüp takip ediyor. Bu nedenle sorumluluğunuz büyük. Attığınız adımlar bir anda Türkiye, hatta Dünya sahnesine çıkabilir. Yazdığınız her haberde, attığınız her adımda; ‘Çocuklar, gençler, işsiz vatandaşlar gibi toplumun yönlenmeye müsait birçok kesimi ne anlayacak, nasıl bir değerlendirme yapacak’ diye düşünmelisiniz.”

Bu tarz sohbetlerin her zaman devam etmesini istediğini belirten Vali Aydoğdu, Kırklareli’nde basın ile resmi kurumlar arasındaki bağlarda katı kurallar olmadığını, kurum amirlerinin Valilikçe sakınca teşkil etmeyen konularda bilgilendirme yapmak amacıyla yorumsuz açıklamalar yapabildiğine dikkat çekti. Halk arasındaki söylenen şeyler huzuru ve kamu güvenliğini ilgilendiren meseleler ise habercilerin herşeyi düşünerek yapması gerektiğini belirten Aydoğdu açıklamalarında, Mardin katliamının sanık yakınlarının Kırklareli’ne getirilmesine yönelik ilk kez konuştu ve olaya çok değişik bir açıdan bakarak ilginç değerlendirmelerde bulundu:

Hiç kimse onların yerinde olmak istemez

“Kasım ayının son günlerinde ilimize gelecek olan Mardin’li vatandaşlarımızı, yani orada yaşanan felaketin mağdurlarını ilimizde bir süre misafir edeceğiz. Oradan gelecek kardeşlerimize kucak açacağız. Türkiye’nin bir parçası olan Kırklarelililerin, Mardinlileri de Türkiye’nin bir parçası olarak gördüğünü ispat edeceğiz. Şunu unutmayalım ki, hiç kimse onların yerinde olmak istemez.”

Yaklaşık olarak 80 kişinin buraya geleceğini kaydeden Vali Aydoğdu, bunlardan 50’den fazlasının çocuk, 20 kadarının kadın ve bir kısmının da yetişkin erkek, erkeklerden birinin de 60 yaşında yatalak bir hasta olduğunu açıkladı. Bakanlar Kurulu kararıyla ilimize gelecek olan mağdur vatandaşların geçimlerini, ilk aylarda Sosyal Hizmetler Il Müdürlüğü’nün karşılayacağını belirten Aydoğdu, ‘gelenlere iş imkanı sağlanacak’ gibi halk arasındaki söylentilerin asılsız olduğunu vurguladı. Bu konuda il olarak Kırklareli’nin seçilmesini de, buranın dışardan gelenlere gönlünü her zaman açık tutan bir şehir olması olarak ifade eden Vali Aydoğdu, bu seçilmenin Kırklareli için büyük bir onur olduğunu kaydederek; “Misafirperverliğimizi göstermekten mutluluk duyacağız. Bu konuda en büyük desteği de sizlerin, yani basının vereceğinden eminim” dedi.

Kahvaltının ilerleyen saatlerinde ise Vali Aydoğdu sözü asıl anlatmak istediği konulara getirdi. Önümüzdeki günlerde hazır hale gelecek projelerle Kırklareli’nin tanıtımına yönelik sağlam çalışmalar başlatacaklarını söyleyen Aydoğdu, şu açıklamaları yaptı:

Birşeyi bilmek, insanın hareketlerini ve

dünyaya bakışını değiştirir

“Ben Türkiye’yi ve Türk tarihini iyi bilen ve iyi takip ettiğimi düşündüğüm birisiyim. Ancak buna rağmen ben bile buraya geldiğimde, kafamda kurguladığım Kırklareli’ne nazaran, farkları ve eksikleri olan bir şehirle karşılaştım. Kırklareli’nin tanıtımına yönelik çalışmalar yapmalıyız. Paket tanıtım girişimlerinde bulunmayı düşünüyoruz. Örneğin, burada ilk adım olarak fotoğraf, şiir, anı, inceleme dallarında vatandaşlarımız arasında ödüllü bir yarışma düzenlemeyi planlıyoruz. Bunların yanında Kırklareli için turizm ve gezi haritaları çıkarmayı, tanıtım CD’leri ve broşürler hazırlamayı amaçlıyoruz. Ilk etapta bu saydıklarımızı önümüzdeki Mayıs-Haziran aylarına yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Bunun sonrasında popüler bir Kırklareli tarihini içeren ve bilim adamlarının koordinesinde hazırlanacak bir Kırklareli belgeseli, projelerimiz arasında yer alıyor. En önemli projemiz ise Balkan Savaşları’nın 100. yılında bununla ilgili uluslararası bir sempozyum düzenlemek. Bu projeye çok önem veriyorum. Bunları gelecek olan nesilin bilmesi gerekiyor. Birşeyi bilmek, insanın hareketlerini ve dünyaya bakışını değiştirir. Yani bilgi, girdiği yeri değiştirir.”

Insanların dalından elma koparma hasretleri,

 Kırklareli’ndeki yapılacak girişimlerle giderilebilir

Vali Aydoğdu projeleri arasında Kırklareli’ndeki tarihi evlerin en azından birkaçını onararak günümüze kazandırmak olduğunu dile getirerek, özellikle yangında büyük zarar gören eski Vali Faik Üstün Ilköğretim Okulu’nun binasının yapılmasını sağlayacaklarını belirtti. Vali Aydoğdu; “Kırklareli bir eğitim kenti. Aynı zamanda da kültür ve turizm kenti. Burada tarımın da turizmin bir parçası haline gelmesi için çalışmalar yapmalıyız. Insanlar elmayı artık dalından koparmak istiyor. Bu doğal ortam Kırklareli’nde mevcut. Özellikle Kırklareli’nin kuzeyi, Istanbul için bir nefes alma yeridir.” dedi. Trakya’da turizmin gözdesinin Edirne olduğunu söyleyen Aydoğdu; “Biz, Kırklareli’yi Edirne’yle birlikte pazarlayacağız ama, Edirne’de mevcut olmayan özellik ve değerlerimizi ön plana çıkaracağız” diye konuştu.

Kırklareli Üniversitesi’nin tüm bu sayılan projelerin adım adım içinde olacağını belirten Vali Aydoğdu, buranın eğitim, kültür ve turizm alanlarında daha da gelişeceğini belirtti ve ekledi; “Ben Kırklareli için sanayiyi öngörmüyorum. Buranın kuzey kısımları ilerleyen zamanlarda çok değerli olacak.”

Kırklareli’nin çarpık sanayileşmeye kurban giden bir şehir olmasını istemediğini belirten Vali Aydoğdu, Çerkezköy ve Çorlu’nun ne durumda olduğunu hatırlattı. Aydoğdu, Kırklareli’nin sanayileşmesine ve OSB’sine yönelik olarak da şunları söyledi:

“Kırklareli’nde OSB çok iyi başlamış. Fakat küresel kriz nedeniyle yatırımlara bir nevi ara verilmiş. Ancak ben inanıyorum ki 2 yıl içinde buradaki hareketlilik eskisinden daha iyi olacak. Çünkü bizim OSB’miz gelişme potansiyeli yüksek ve Trakya’daki en iyi imkanlara sahip bir OSB.”

Bu açıklamalardan sonra basın mensupları, çeşitli soru ve önerilerle düşüncelerini dile getirdi. Vali Aydoğdu’nun tüm konuşulanları ve söylenenleri dikkatle dinlemesi, onun herkesin fikrine önem veren biri olduğunun dikkatlerden kaçmayan ispatıydı. Yaklaşık 2 saat süren kahvaltının sonunda Aydoğdu, tüm davetlilere teşekkür ederek, basın mensuplarını çıkışa kadar tek tek uğurladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.