Vali Aydoğdu;”1920’lerde çıkan Köy Kanunu hala isabetle işliyor”

6
Vali Aydoğdu;”1920’lerde çıkan Köy Kanunu hala isabetle işliyor”

Kırklareli Protokolü, Içişleri Bakanlığınca hazırlanan yeni Köy Kanun Tasarı Taslağı incelemelerde bulunmak için Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun önderliğinde toplandı. Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda dün saat 14:00’da gerçekleştirilen toplantıya başta Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu olmak üzere, Vali Yardımcıları Volkan Köksal, I. Hakkı Çınarsoy,IIl Jandarma Alay Komutanı Jnd. Albay Mehmet Yiğit, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve az sayıda muhtar katıldı.

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun salona intikal etmesi ile başlayan toplantıda bir konuşma yapan Vali Aydoğdu, Türkiye’deki köy ve yerleşim sorunlarından bahsetti ve Avrupa ülkelerinde yapılan uygulamara dikkat çekti.

Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; ”Bu tasarı biliyorsunuz, Cumhuriyet ile yapılan bir kanun. Bunun üzerinde hepiniz bildiği gibi 3 anayasa geçti. Daha sonra köy kanuna bağlı, köy kanununun da içine mütalaa edilebileceği kanunlar değişti. Esasen şuanda ihtiyaçlarımızın da pek çoğunu giderebilen bir kanun köy kanunu. Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında aldığımız gibi devam eden köylerimiz var. Köylerin yeniden yerleşimini, köylerin yeniden birim oluşturabilme becerisini, köydeki ölçek sorununu çözemez.

Yani dünyanın gelişmiş ülkeleri,

bilhassa Avrupa, bu işi18. , 19. yüzyılda çözdü. Mesela Almanlar bu konunun çözümünde 50 bin, 150 bin sınırını koyabildiler. Bunu ne zaman koydular? 19. yüzyılda koydular. Dediler ki, 50 binin altında bir yerleşim birimi olmaz. 50 binin altında bir yerleşim birimi olursa, bir mahalli idare birimin sunacağı hizmetler israf olur. Kaynak israfı olur.

Ingilizlerin, 20. yüzyılın başlarında 1930’lara kadar yürürlükte kalmış sersevlik denilen bir kanunları vardır. Bakıyorsunuz, sersev diye tanımladıkları, bir yerleşim yerinin dışında oturan evlere, bazı hizmetleri getirmek için belli bir saha vermiş ve bu sahanın dışında ikamet etmek isteyeni zorlamam ama bu hizmetlerin hiçbirini vermem diyor. Bazı hizmetleri vermemiş, asayiş konularında da bu kişileri şüpheli sayarak, kendi hizmet verecekleri sahalara yerleşmelerini zorlamış.

Ülkemiz bu konuda dünyanın, en demokrat, en serbest, en rahat, vatandaşın keyfine göre yerleştiği ülkelerden biri.

Ülkemiz olarak köy birimi düşündüğümüz zaman, okul, camii, çarşı şeklinde düşündüğümüzde Türkiye’de bugün 35 bine yakın köyümüz var. 42’i  binden 35 bine düştü.

1920’lerde çıkan Köy Kanunu hala isabetle işliyor. Zaten bu kanunda da incelediğim kadar çok büyük değişiklikler yok ama temel değişiklikler var. Şimdi onları burada görüşeceğiz.

 Bakanlık görüş soruyor. Ben kendimde Bakanlık merkezinde çalıştım. Bu görüşler Valilikler incelendi, ihtirasa değer her hangi bir husus bulunmadı, Valiliğimiz görüşü olumlu yöndedir diye gelir, kimsede bakmaz ama merkezin burada aslında ikaz edildiği görüşlere ihtiyacı vardır. Ciddi görüşler geldiğinde de itibara alınır ve bazı değişikliklere kaynak teşkil eder. Bizde bu taslak üzerinde çalışacağız ve bir görüş oluşturacağız.” dedi.

Vali Aydoğdu’nun konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Köylerin idari ve mali kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan 55 maddelik Köy Kanun Tasarı Taslağı’nın görüşüldüğü toplanto basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.