Vali Aydoğdu, muhtarlarla bir araya geldi

8
“Muhtarlar bizim için çok önemlidir”

HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun direktifleri doğrultusunda, 16 Şubat 2010 Salı günü Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü’nde Köy Muhtarlarını bilgilendirmeye yönelik “İmar Kanunu ve Uygulamaları” konulu toplantı düzenlendi.
Köy Muhtarlarını Bilgilendirme Toplantısı’nda açılış konuşmasını yapan Vali Aydoğdu, bu toplantının amacının ilk olarak köy muhtarları ile tanışma, Köy muhtarlarının sıkıntılarını ve isteklerini birebir dinleyerek çözüm yolu bulmak olduğunu belirterek;
“Muhtarlarımız ile kalabalıkta yaptığımız ilk toplantı. Muhtar, hepinizin bildiği gibi doğar doğmaz karşılaştığımız ilk devlet yüzüdür. Evimizden çıkar çıkmaz karşılaştığımız, devletin ilk kapısıdır, devlete ait ilk simadır ve önemlidir. Bizim idari sistemimizde şöyle bir sıralama yapmak adet olmuştur; Muhtar, Vali, Cumhurbaşkanı. Devletin böyle 3 temel, rükü diyebileceğimiz, milletin devleti gördüğü fotoriteler anlamında muhtarlar kanununun, köy kanununun, köy ve mahalle muhtarları ile ilgili düzenlemelerin başlangıcında muhtarların tutuklama yetkisi vardı biliyorsunuz. Şuanda daha çok muhtarların kamu hizmetinin takibinde vatandaşa intikalinde, devlet otoritesinin vatandaşa duyurmak istediği vatandaşla iletişim halinde bulunmak istediği noktalarda, muhtarlıklar hayati bir öneme haiz. Bunların hepsini biliyorsunuz. Kişi bazen kendi bulunduğu yerin çok fazla kalınca oradaki önemini unuturuz.
Sorumluluklarımızı, mesuliyetimizi, birbirimize sık sık hatırlatılması icap eder. Bu ciddiyeti zaman zaman bulunduğumuz yerlerin aslında ne kadar zor olduğunu, birbirimize hatırlatmamız lazım ve ne kadar şerefli olduğunu. Çünkü devletin mahallede, köyde görünen yüzüsünüz.
Bu toplantıyı düzenlemekteki birinci maksadımız; sizlerle tanışma mahiyetinde. İlinize atanalı altı ayı geçti. Bir ilk toplantı olması. İkincisi de; Özel İdaremizin, Jandarmamızın ve bazı daire amirlerimizin sizlere duyurmak istedikleri konular. Esasen biz Pınarhisar ve Vize İlçemizde, İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları konulu toplantılarımızı yaptık. Bu toplantıları bütün ilçelerimizde devam ettirip sizlerle bir araya geleceğiz. Bu daha çok bir tanışma, sizlerin bizlerden çok acil olarak istediklerinizi ve sormak istediklerinizi dinlemek.
Burada Özel İdarenin İmar ile bazı konuları, Jandarmanın bazı konuları hakkında sizlerle istişare edip bilgilendireceğiz. Toplantımızın hayırlı ve faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Toplantıda ilk bilgilendirme konuşmasını yapan Kırklareli İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Yiğit, asayiş yönünden çok sakin olan Kırklareli’nde asayiş olaylarının hiç olmaması için ellerinden gereken ne geliyorsa yapıldığını, bu çalışmalara köy muhtarlarının da destek vererek daha da iyi çalışmalara imza atılabileceğini belirtti.
Toplantıda İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Osman Yeter Somer, İmar Mevzuatı ile ilgili köy muhtarlarını bilgilendirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep’te yaptığı konuşmasında İl Özel İdaresi’nin köylere yönelik yapılabilecek hizmetleri aktararak, özellikle köy muhtarlarının hizmet anlayışı konusunda çok duyarlı olmalarını belirtti
Köy Muhtarlarını Bilgilendirme Toplantısına; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu başta olmak üzere, Vali Yardımcıları İsmail Gültekin, Taceddin Özeren, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Yiğit, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep Kurum Müdürleri ve çok sayıda muhtar katıldı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here