Vali Aydoğdu; “Konuşarak, fikirler edinerek Kırklareli’ni şehir yapacağız”

7
Vali Aydoğdu; “Konuşarak, fikirler edinerek Kırklareli’ni şehir yapacağız”

Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi tarafından “Istıranca Paneli-1” adı altında dün önemli bir panel düzenlendi. “2010’a girerken Kırklareli ilinin Sosyo-Ekonomik Yapısı” konulu panelde ili mizin bugünü, geleceği, sorunları, çözüm önerileri, güçlü- zayıf yönleri, gelişiminde pazarlamanın rolü ve muhasebeye bakış açısı ele alındı.

Saat 09:00’da başlayan ve Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde iki oturum halinde gerçekleştirilen programa Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Il Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin, Il Genel Meclis Başkanı Tuna Soykan, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Işletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Canbaz, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli Üniversitesi öğretim görevlileri ve üniversite öğrencileri katılım gösterdi.

Gerçekleştirilen panelin açılış konuşmalarını Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ve Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu yaptı. Ilk olarak konuşmasını yapan Prof. Dr. Gülfettin Çelik böyle bir panelin ilimize güzel şeyler kazandıracağının altını çizerek konuşmasını yapmak üzere kürsüyü Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’a bıraktı. Amaçlarının bütünleşmek olduğunu belirten Mustafa Aykaç şunları dile getirdi:

“Ilimizin ihtiyaçları ile ilgilenmek ve karşılıklı paylaşım yapmak en büyük amacımız. Bizler üniversite olarak yeni kapıların açılmasına vesile olacağız. Böylelikle üniversite için güzel fırsatlar ortaya çıkacak. Elimize gelen her türlü fırsatı değerlendireceğiz. Ortaya çıkan her türlü ihtiyaçla ilgileneceğiz. Üniversite ile toplum iç içe olmalıdır. Toplumun ihtiyaçlarına karşılık vermelidir. Bu kapsamda ilimizde her türlü seviyede düzenlenen panel dizisinin faydalı olduğu kanaatindeyim” dedi.

Son konuşmacı olarak Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu katılımlarından dolayı salonda bulunanlara teşekkürlerini sunarak şunları belirtti:

“Hangi kesimden olursa olsun insanlar, ilimiz hakkındaki durumları çekinmeden paylaşmalılar ve düşüncelerini dile getirebilmelidirler. Bu tür toplantılar sık sık yapılmalı. Sürekli fikir alışverişinde bulunulmalı. Fikir dediğimiz şey girdiği yeri değiştirir. Konuşucağız, fikirler üreteceğiz ve birbirimizi dinleyeceğiz. Bugün burada toplanmamızda emeği geçen herkesi tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

”Dünyanın bir ucunda iki insan güzel bir şey konuşuyorsa o kısa süre içerisinde dünyanın öbür ucuna da ulaşır” diyen Aydoğdu, şöyle devam etti:

”Kırklareli’nin de tarihi eskilere gidiyor. M.Ö. 8 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Bu bağlamda Kırklareli için çalışmalıyız. Ocak ayından itibaren Kırklareli Valiliği ile Üniversite ile ortaklaşa Kırklareli söyleşileri yapacağız. Kısaca, konuşarak, fikirler edinerek Kırklareli’ni şehir yapacağız.”

Yapılan konuşlamaların ardından I. oturum da sunumlarını gerçekleştiren Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Işletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Canbaz, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel yerlerini aldılar.

Ilk olarak sunum eşliğinde konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Canbaz, Kırklareli ilinin Sosyo-Ekonomik Sorunları ve bunların çözüm önerileri hakkında bilgiler vererek sırasıyla Ilin nüfusu, sanayileşmesi, sanayileşmenin ortaya çıkardığı sorunlar, tarımsal faaliyet göstergeleri, tarımsal faaliyetlerdeki çarpıklık, gişimci yoksulluğuna yönelik göstergeler, faal mükellef göstergeleri, dış ticaret göstergeleri, girişimcilik ve Türkiye’deki gelişimi ve sonuç başlıkları altında açıklamalarda bulundu.

Hemen akabinde ise Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli ilinin sosyo-ekonomik açıdan bugünü ve geleceği hakkında bilgiler sunarak, konu ile ilgili sağlıklı tespitler yapılması gerektiğini ve bu tespitler sonucunda doğru veriler elde edilmesi gerektiğini belirtti. Tarım, sanayi ve turizm hakkında kısa kısa notlar veren Ertuğrul Ziya Çetintaş, hayvancılığın bölgemiz için önemli sektörlerden biri olduğunun altını çizerken hardaliye hakkında da düşüncelerini dile getirdi. Hardaliyenin ulusal alanda pazarlanmasının ekonomiye katkı sağlayacağını kaydetti.

Ayrıca Organize sanayi Bölgesi’ne de değinen Çetintaş; “Kırklareli’nin Istanbula yakın olması ve deprem bölgesi olarak 4. bölgede yer alması bir avantaj. Ulaşım, haberleşme sıkıntısı yok. Turizm konusunda da iyi bir potansiyeli var. Mesela Iğneada bu potansiye sahip. Eğerki konaklama geliştirilerse potansiyel daha da artar” diyerek katılımlarından dolayı herkese teşekkürlerini sundu.

I. oturumda son olarak Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli ekonomisinin Güçlü ve zayıf noktaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan konuşmaların ardıdan panele on dakikalık bir ara verildi. Aranın hemen sonrasında ise II. oturum başlatıldı. II. oturumda Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Eti Içli ve Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol konuşma yaptılar. Burada Ilin Sosyo-ekonomik gelişiminde pazarlamanın rolü ve Kırklareli işletmelerinin muhasebeye bakış açısı hakkında bilgiler verildi.

Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Eti Içli pazarlamnın rollerinden bahsederken, bir şehir için pazarlamanın önemli olduğunu vurguladı. Hemen ardından söz alan Burhan Üstünkol ise sunumunda muhasebenin önemini dile getirdi. Yapılan konuşmaların ve verilen bilgilerin ardından, panele katılım gösteren konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

oturumda söz alan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi Işletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Canbaz, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel’e teşekkür belgelerini Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu verirken, II. oturumda konuşma yapan Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Eti Içli ve Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol’a belgelerini Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here