Vali Aydoğdu; “Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir”

12
Vali Aydoğdu; “Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir”

“Sevgili Kırklarelililer. Bugün Cumhuriyetimizin 86. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Istiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Bugün Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bizi tek Millet, tek Devlet, tek Bayrak, tek Vatan yapan yüksek değerlerimizi daha bir gür sesle yüceltmenin tam zamanıdır.

Istiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Uzun süredir terörizm belasına karşı milletçe verdiğimiz mücadele bu günlerde daha da kararlılıkla sürdürülmektedir. Öncelikle, terörle mücadelede şehit olan asker, polis, köy korucusu ve diğer görevlilerimize ve alçakça saldırılarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum.

Cumhuriyet’in sağladığı kazanımların bilincinde olan Türk Milleti, genci ve yaşlısıyla Türkiye’nin aydınlık ve mutlu yarınlara ulaşması konusundaki en büyük güvencemizdir. Bu amaçla gösterdiğimiz çabalar,  şanlı geçmişimize ve bu ülkeyi kuran nesillere olduğu kadar bugünümüze ve aydınlık geleceğimize karşı da en büyük sorumluluğumuzdur. Mutlu insanların yaşadığı, güçlü ve müreffeh Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Böyle bir Türkiye varlığımızın teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize bırakabileceğimiz en değerli armağan olacaktır.

Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır.

Ne mutlu ki, 86 yıl önce büyük önder Atatürk’ün önümüze koyduğu ‘muasır medeniyetler seviyesine ulaşma’ hedefinde büyük mesafeler aldık. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan hedeflere bugün her zamankinden daha yakınız. Artık hedefimiz, ülkemizi, Kırklareli’mizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır.

Bu tarihi gün dolayısıyla, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyor, başta büyük devlet adamı ve eşsiz komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden devlet adamlarımızın, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan, vatanımızın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü için can veren tüm aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize en derin saygılarımı sunuyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.