“Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman”

8
* Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak; “Başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem ateşinden kurtulma zamanı olan 11 Ayın Sultanı, Mübarek Ramazan Ayı’na kavuşmanın heyecanı içerisindeyiz” dedi. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak Ramazan Ayı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Müftü Bayrak açıklamasında şunları kaydetti;
“17 Haziran 2015 Çarşamba günü akşamı (bugün) kılınacak ilk Teravih Namazı’nın ardından 18 Haziran 2015 Perşembe günü tutulacak ilk Oruç ile rahmet, mağfiret ve bereketli ayına girmiş olacağız. Ramazan Ayı, faziletine inanılarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek oruç tutulduğu zaman geçmiş günahların bağışlandığı aydır. Ramazan Ayı “Cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların bağlandığı” bir aydır. Ramazan ayı cömertliğimizin en üst seviyeye çıktığı bir aydır. Ramazan Ayı; huzuru, aç olanın halinden anlamayı, sabretmeyi, şükretmeyi ve Dini duygularımızı daha yoğun bir şekilde hissetmeyi, hoşgörüyü, eş-dost-akraba ilişkilerindeki sıcaklığı, nefsimize hâkim olmayı bize öğretir. Bu ay Kur’an Ayı’dır. Ramazan Ayı’nın olaylardan birisi de kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda Sevgili Peygamberimize indirilmeye başlanmasıdır. Bizler de Ramazan Ayı’nda camilerimizi olduğu gibi, evlerimizi de Kur’an Tilâvetiyle süsleyelim. Elimizden geldiğince ibadete, hayır ve hasenata ağırlık verelim.”
* “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman”
Müftü Bayrak; “Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımızca 2015 yılı Ramazan Ayı için belirlenen tema “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” Gelin yalnızlıkları paylaşalım. Komşusu aç iken onun haliyle hiç ilgilenmeden karnını tıka basa doyurup yatan kimse, henüz Efendimizi (A.S.) tanıyamamıştır. “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” gelin yalnızlıkları paylaşalım” dedi.
* “Ramazan Ayı; Oruç, İbadet ve Sabır Ayı’dır”
Ramazan; hasta gönüllere şifa, bereketli ellere hayır, kırgın gönüllere huzur, dalalete batmış kalplere hidayet, veren bir ayıdır. Mümin; Ramazan ayında oruç, zekât, sadaka, hayır, namaz, teravih, zikir, tövbe, istiğfar, Kuran okuma, mukabele ve vaazı nasihat dinleme, iftar verme, yoksullara yardım gibi güzel davranışlarla dinî hayatını düzene sokar. İslamı yaşamanın huzuruna erer. Nefsini terbiye eder. Sabır ve metanetini sağlamlaştırır. Günahlarından temizlenir. Manevî gıdasını alır. Allahın rahmetine, mağfiretine ve affına mazhar olur. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını yapılan duanın asla karşılıksız kalmayacağını bildirmektedir. Ramazan ayı; ibadetlerin ve yardımlaşmanın yoğunlaştığı, nefislerin terbiye edildiği, fakirlerin yedirilip-içirildiği, görüp-gözetildiği, sevap ve mükâfatın, af ve mağfiretin arttığı bir aydır. Bu ay; tutulan oruçları, kılınan teravihleri, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua, tövbe, zikir ve niyazları ile baştan sona bir feyz, rahmet, bereket ve ecir ayıdır. Peygamberimiz’in (s.a.s.) ifadesiyle: Bu ay; cennet kapılarının açıldığı, Cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir zaman dilimidir.
* “İftar sofralarımızı israf sofrasına dönüştürmeyelim”
İftar sofralarımıza konu komşu eş dost fakir gariban yetim ve kimsesizleri misafir edelim, Allah rızası için misafir ettiğimiz kardeşlerimizi tebessümle karşılayıp güler yüzle uğurlayalım. İftar sofralarımızı israf sofrasına dönüştürmeyelim, lüks otel ve lokantalarda değil fakir ve gariban insanların ulaşabileceği mekânlarda iftar edelim. Hem sofralarımızı hem de gönüllerimizi tüm insanlara açalım. 
* “Hayırlar getirsin”
Bayrak; “17 Haziran’da kılacağımız ilk teravihle, Perşembe günü ilkini tutacağımız oruçla mübarek Ramazan Ayı’nın Kırklareli’mize, Ülkemize ve tüm İslam Âlemi’ne hayırlar getirmesini diliyor, Ramazan Ayı’nın İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi. (Selçuk Vurucu) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here