Vakıflar Müdürlüğü’nden Kapan Camii’ne tanıtım kartı

15
Kırklareli merkez ilçede bulunan Kapan Camii kapı girişine T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resimli tanıtım kartı konuldu.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin tarihi miraslarından biri olan Kapan Camii bahçe girişine asılan, içinde camii ile ilgili bilgilerin yer aldığı tanıtım kartında Vakıf Kültür Varlığının Adının Karaca İbrahim Bey (Kapan) Camii olduğu, ait olduğu vakfın Karaca İbrahim Bey Vakfı olduğu, Yaptıranın Karaca İbrahim Bey olduğu ile birlikte şu bilgiler yer alıyor;
“Vakıf Kültür Varlığının Özellikleri; (Karaca İbrahim Bey tarafından 1640 yılında kare planlı olarak inşa edilerek, üzeri çatı ile örtülmüştür. İnşa malzemesi düzgün köfeki taş olup taş sıraları arasına tuğla hatıllar atılmıştır. Yuvarlak göveli minaresinin armudi külahı taş ile yapılmıştır. Bu minare, yapının 1958 yılı onarımındandır. Karaca İbrahim Bey Camii 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.”
Resimli tanıtım kartının Kapan Camii ile birlikte yakın zamanda restorasyon gören diğer camilere de uygulanması bekleniyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.