“Vahşi saldırıyı protesto ediyoruz”

7
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kırklareli İl Başkanı Şevket Başgelen İsrail’ yaptığı vahşi saldırıyı protesto ettiklerini belirterek şunları kaydetti…

HABER MERKEZİ
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kırklareli İl Başkanı Şevket Başgelen İsrail’ yaptığı vahşi saldırıyı protesto ettiklerini belirterek şunları kaydetti:
“Kuşatma altındaki Gazze halkına gıda, tıbbi malzeme ve diğer insani yardım malzemelerini ulaştırmak amacıyla aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden sivile karşı İsrail devleti orantısız güç kullandı.
Birçok kişinin hayatını kaybetmesine ve 30’dan fazla kişinin yaralanmasına yol açan bu insanlık dışı saldırıyı protesto ediyoruz. Hayatını kaybedenlere Tanrı’dan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralananlara ise acil şifa diliyoruz.
"Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamındaki 6 gemiye yapılan bu saldırı, insani bir girişime karşı işlenmiş suçtur.
İsrail Devleti, sivilleri ve beyaz bayrak çekmiş gemileri hedef alarak, insan hayatını ve barışçı girişimleri bir kez daha hiçe saymıştır. Bu saldırı dünya siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.
Uluslararası hukuk ihlal edilmiştir. O nedenle hükümet, bu saldırının meydana geldiği şartlarla ilgili uluslararası bir soruşturma açılmasını talep etmelidir. Saldırının siyasi ve askeri sorumlularının ‘savaş suçu’ işlemekten dolayı yargılanmaları talep edilmelidir.
Gazze’ye giriş-çıkış, insani yardım, ticari mal ve insanların geçişi koşulsuz ve sürdürülebilir bir şekilde açılmalıdır. Birleşmiş Milletler, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze’ye güvenle ulaşmalarını sağlamak konusunda sorumluluk üstlenmelidir. İsrail’in bu insanlık dışı davranışı karşısında, tüm yurttaşlarımızın sağduyulu davranmasını ve provokasyona alet olmamasını diliyoruz.
İsrail Devleti, bu saldırgan tutumu ile bölge ve dünya barışı için büyük bir tehdit oluşturduğunu bir kez daha göstermiştir. Bölge ve dünya barışını açıkça tehdit eden İsrail’in bu tutumunu protesto ediyor ve şiddetle kınıyoruz.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here