Uzunoğlu; “Kadroların yüksek olması, onlarında atanmaları için umut olacaktır”

14
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD)..
HABER MERKEZİ
Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavları (EKPSS) Yönetmeliği’ne göre; kurumlar gelecek yıl için kadro taleplerini, bu yıl Ekim Ayı sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığı’na bildirileceğin belirterek şunları kaydetti:
“EKPSS Yönetmeliği’ndeki 11. maddeye göre; Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için engelli memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmında yer alan bilgi alanlarını Nitelik-Kod Kılavuzu ile Başkanlığın öngördüğü koşullara göre tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar elektronik ortamda Başkanlığa bildirir. Bildirimi yapılan ve Başkanlıkça da uygun görülen kadrolara ilişkin cetveller ayrıca yazılı olarak Başkanlığa gönderilir.
Bu yıl, EKPSS kadrolarıyla ilgili yaşananları hatırlayalım; DPB Başkanı Kumbuzoğlu, Mayıs Ayı’nda, 2014 EKPSS/2 kadrolarını 3 bin olarak açıklamıştı. Gelen tepkiler üzerine Bakan Faruk Çelik kadronun 4.151’e çıkarılmasını sağlamıştı. Atama bekleyen yaklaşık 120 bin engelli adayımızın beklenti ve ricası; Kurumların daha duyarlı davranmaları ve Ekim Ayı sonuna kadar DPB’ye bildirecekleri 2015/1 kadro sayısının, engellilerin beklentisi olan 6-7 bin olacak şekilde, tüm imkanlarını kullanarak kadroları belirlemeleri ve DPB’ye bildirmeleridir. Kurumlar, engellilerin hakkı olan yaklaşık 20 bin boş engelli memur kadrolarının doldurulması için duyarsız kalmamalıdır. Açılan az kadrolar nedeniyle; mimari engellerden dolayı, sağlık sorunlarından dolayı, yeterli eğitimi alamayarak 80’in altında puan alan adaylar yerleşemiyor. Kadroların yüksek olması, onlarında atanmaları için umut olacaktır.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here