Uzm Dr. Haznedaroğlu, öğrencilere sigaranın zararlarını anlattı

55
Özel Bir Nefes Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nejat Tezer Haznedaroğlu,  Lüleburgaz Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine “Zararlı alışkanlıklara karşı neler yapabiliriz” konulu seminer verdi

 

LÜLEBURGAZ


Lüleburgaz Güzel Sanatlar Lisesi salonunda gerçekleşen ve 10. sınıf ile 11. sınıf öğrencilerine Sigaranın insan sağlığına etkileri ve sigaradan kurtulmanın yollarını anlatan Uzm. Dr. Haznedaroğlu; “Dünya’da 1,5 milyar kişi sigara kullanmaktadır. Bu dünya nüfusun 5 /1’i anlamına gelmektedir. Dünya’da 10 erişkinden birinin ölüm sebebi sigaranın zararlarından kaynaklanan ölümlerdir. Son yıllarda Amerika ve Avrupa ülkelerinde milyonlarca kişi sigarayı bıraktı. Bu da sigara firmalarının zararına sebep olan bir şeydir ve o sigara firmalarının şimdi ki hedefi bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdir. Ülkemizde şu anda 17 milyon kişi sigara içiyor. Gençlerimiz daha da riskli durumda bulunuyor. Sizler gelişme çağında olduğunuz için. Gelişiminizi olumsuz etkileyen sigaradan uzak durun. Sigara bağımlısı olmak, uyuşturucu madde ve alkol bağımlısı olmaktan bile daha zor ve daha bağımlı hale getirmektedir. Sigara içenlerin sigaradan kurtulmaları için ülkemizde son zamanlarda güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Sigarayı bırakmaya karar veren kişiler için sigara bırakma poliklinikleri oluşturuluyor. Bu poliklinik hastanemizde de mevcuttur ve kısa bir süre sonra tüm sağlık ocaklarında da oluşturulacaktır. Sigaradan bir an önce kurtulmak için büyüklerinizi uyarmalısınız. Sigara bağımlısı olan bir kişi sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra Akciğer Kanseri olma riski yarı yarıya düşüyor” dedi.
Sunumunun ardından Özel Bir Nefes Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nejat Tezer Haznedaroğlu, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı. (sk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here