Uyan Kırklareli uyan!

7
Uyan Kırklareli uyan!

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre nüfusu 336 bin 942 olan Kırklareli yalnızca dokunulmamış doğası ile değil yüksek eğitim oranı ile de dikkat çekiyor. Ancak eğitim oranının yüksek olduğu ilde çağdaşlık anlayışı gelişmiş olması beklenen sivil toplum örgütleri, dernekler, sendikalar ve buna paralel bürokratlar yapmadıkları faaliyetler ile ilin eğitim seviyesinin oldukça gerisinde kalıyor.

Bilinen resmi ve dini bayramların kutlanmasının dışında Türkiye ve dünya çapında kutlanan pek çok özel gün Kırklareli’nde kutlanmıyor. Enerji Tasarrufu Haftası, Dünya Sulak Alanları Koruma Günü, Verem Haftası, Beyaz Baston Körler Haftası, Idareciler Günü, Cüzam Haftası, Dünya Gümrük Günü ve Çalışan Gazeteciler Günü Ocak ayı içinde kutlanması gereken ve birçok ilde kutlanan üzerine paneller, seminerler, etkinlikler düzenlenen önemli günlerden sadece birkaçı iken Kırklareli tüm bu önemli günleri bir kenara bırakmış adeta kışın keyfini sürüyor.

 Aslı 2007 yılına uzanan ancak 2009 yılında kendisini iyiden iyiye hissettiren ekonomik kriz ile birlikte vatandaşın tek derdi geçim sıkıntısı olurken toplumsal hayatın korunması, bireylerin bilinçlendirilmesi ve sosyal toplumun desteklenmesi bir kenara bırakılıyor.

Bu faaliyetlerde ön ayak olması gereken yine toplumun bireylerinden oluşan birçok kamu kurum ve kuruluşu, sivil toplum örgütü üzerine düşenleri yerine getirmek bir yana ilgili alanlarına giren bu konulardan uzak durmak için adeta özen gösteriyor.

Kamuyu doğrudan ilgilendiren çalışmaları ile Belediye Meclisi faaliyetleri tüm Kırklareli’ni yakından ilgilendirmesi gerekirken Belediye Meclisi’nde görüntü alınması daha özel televizyonu olmayan Kırklareli’nde şimdiden yasaklanmış bulunuyor. Birçok ihaleye de basının alınmadığı Kırklareli 2010 yılına yüksek eğitim oranı ancak yüksek eğitim oranına inat anti demokratik uygulamaları ile "merhaba" dedi.

Bizler yerel basın olarak, kamuoyunu her türlü konudan haberdar etmeyi kendimize bir görev olarak edindik. Ancak yersiz bürokratik engeller bu anlamda sadece bizleri değil, siz değerli okuyucularımızı da dolaylı olarak olumsuz yönde etkilemekte.

Amacı, Kırklareli’nin sesini Kırklarelili’ye duyurmak olan bizler, yine Kırklarelilinin sessizliği karşısında Kırklareli için bir ses olmaya çalışıyoruz.

Ilin gündemine ilişkin bir ses de sizin katabilmeniz için; "Uyan Kırklareli!"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.